Pánská rýmička aneb proč si muži na nemoc stěžují častěji než ženy
Ve vánočním vydání The BMJ se snažili najít jednou provždy odpověd na otázku, zda muži přehánějí nebo opravdu trpí horším průběhem onemocnění. Autor Dr. Kyle Sue, unavený neustálým obviňováním, prohledal velké množství relevantních studií, aby zjistil nejen to, zda muži mají reálně horší příznaky nemoci než ženy, ale také zda by tato nerovnost nemohla mít evoluční základ.
Dr. Sue z Memorial University of Newfoundland v Kanadě zjistil, že u dospělých mužů je vyšší úmrtnost v porovnání se ženami. Některé důkazy, řekl Sue, naznačují, že tato nerovnost může být způsobena méně odolným imunitním systémem vůči běžným respiračním virům.
U nemocných mužských pacientů bylo v krvi méně imunních markerů. Podle něj to jde ruku v ruce s hladinou mužských hormonů. "Zdá se, že čím je vyšší hladina testosteronu, tím horší je průběh nemoci. Zatímco u žen je to naopak, čím vyšší je hladina estrogenu, tím lépe příznaky choroby snášejí."
Žádná oficiální studie na téma "mužská chřipka" nebyla dosud provedena. Jak dr. Sue poznamenal ve své zprávě, odmítnutí lékařského jevu, který potenciálně postihuje polovinu světové populace, může vést k nedostatečné péči a léčbě postižených. Jak tomu obvykle ve vědě bývá, důkazy, které Sue přezkoumal, nejsou definitivní a je tak jasné, že další výzkum je zapotřebí, abychom se dostali k meritu věci.