Pánská rýmička aneb proč si muži na nemoc stěžují častěji než ženy

Horečka, bolest hlavy, celková slabost...to všechno patří k příznakům chřipkového onemocnění
 Záhady a tajemství 
13. prosince 2017 13:52 / Shutterstock
  3   0
Existuje chřipka definovaná jako infekční onemocnění dýchacích cest způsobené viry chřipky, a pak je zde "mužská chřipka", která je podle oxfordského anglického slovníku méně závažné onemocnění, při kterém muži často zveličují některé symptomy. Co na to vědci?

Ve vánočním vydání The BMJ se snažili najít jednou provždy odpověd na otázku, zda muži přehánějí nebo opravdu trpí horším průběhem onemocnění. Autor Dr. Kyle Sue, unavený neustálým obviňováním, prohledal velké množství relevantních studií, aby zjistil nejen to, zda muži mají reálně horší příznaky nemoci než ženy, ale také zda by tato nerovnost nemohla mít evoluční základ.

Dr. Sue z Memorial University of Newfoundland v Kanadě zjistil, že u dospělých mužů je vyšší úmrtnost v porovnání se ženami. Některé důkazy, řekl Sue, naznačují, že tato nerovnost může být způsobena méně odolným imunitním systémem vůči běžným respiračním virům.

U nemocných mužských pacientů bylo v krvi méně imunních markerů. Podle něj to jde ruku v ruce  s hladinou mužských hormonů. "Zdá se, že čím je vyšší hladina testosteronu, tím horší je průběh nemoci. Zatímco u žen je to naopak, čím vyšší je hladina estrogenu, tím lépe příznaky choroby snášejí."

Žádná oficiální studie na téma "mužská chřipka" nebyla dosud provedena. Jak dr. Sue poznamenal ve své zprávě, odmítnutí lékařského jevu, který potenciálně postihuje polovinu světové populace, může vést k nedostatečné péči a léčbě postižených. Jak tomu obvykle ve vědě bývá, důkazy, které Sue přezkoumal, nejsou definitivní a je tak jasné, že další výzkum je zapotřebí, abychom se dostali k meritu věci.

Tereza Marková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Podle čeho vybrat tiskárnu k počítači a vyhnout se zbytečným finančním ztrátám

Dům a zahrada

Sbírat jedlé a chutné houby můžete i v zimě. Na jaké můžete narazit nyní a kde je hledat

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Zavřít reklamu