V Českém středohoří se znovu objevil téměř vyhynulý druh motýla. Zásluhu na tom mají ochránci přírody

Okáč skalní se vrací do Českého středohoří
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. července 2021 12:33 / Wikimedia Commons / Le.Loup.Gris - Own work
  0   0
Okáč skalní byl na našem území kdysi běžným druhem motýla, v důsledku používání zemědělských pesticidů a dalších toxických látek, jež se hojně využívaly během komunistické éry, však prakticky vyhynul. Ochránci přírody se nyní zasloužili o to, že se do našich krajin tento motýl vrací.

Do přírody v Českém středohoří se začal vracet kdysi zcela běžný druh motýla, který však na našem území prakticky vyhynul. Jedná se o okáče skalního, kterému s návratem do přírody pomohli ochránci. Ochránci přírody ho totiž chovají a následně ho vysazují do kopců v Českém středohoří.

Ochránci přírody do přírody vysazují i čerstvě vylíhnuté motýly, kteří před letem musejí nejprve oschnout. Do přírody je vypouštějí ze speciálních boxů, které slouží k jejich odchovu a převozu. Motýli se pak slétávají na vrcholcích kopců, kde se setkávají s předchozí vysazenou generací.

Nová generace motýlů

Na kopcích v Českém středohoří už tak žije několik generací těchto motýlů, kteří se zde vylíhli z housenek. Tento druh motýla býval na našem území běžným druhem, postupem času se však jejich populace začala prudce snižovat zejména v důsledku používání pesticidů v zemědělství. Na přelomu tisíciletí byl tento druh na našem území prakticky vyhynulý a entomologové mu nyní pomáhají s návratem do přírody.

Housenky tohoto motýla se živí i přes zimu, začátkem června se zakuklí a do měsíce vylétávají motýli. Jejich stavy ochránci přírody doplňují o uměle odchované jedince, které pak pozorovatelé poznají podle čísel na křídlech. Ta mají motýli na křídlech napsaná lihovým fixem, který jim nikterak neublíží.

Vyskytuje se po celém světě

Okáč skalní je druh motýla patřící do čeledi Nymphalidae. Nachází se v severní Africe, Evropě, Malé Asii, na Kavkaze, v Kazachstánu, ve střední Asii přes Afghánistán a v severozápadní Číně a Tuvě. Tento druh se vyskytuje ve stepích a kopcovitých krajinách se suchými travnatými místy v nadmořských výškách od 500 do 2 500 metrů. Dále čtěte: (Ukazuje se, že řasy jsou jako lidé. Mají dokonce tři různá pohlaví).

Zdroj: iRozhlas.cz, Wikipedie.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu