Jak to, že jsou perly tak dokonale hladké a symetrické? Australští odborníci konečně znají odpověď
Když dovnitř mlže pronikne cizí objekt, například zrnko písku, spustí se obranný systém, který začne vypouštět perleťovou hmotu obalující ono tělísko.
Vědci však nikdy nechápali, proč obalením asymetrického tělesa vznikne těleso tak symetrické, hladké.
Badatelé z Australské národní univerzity analyzovali přirozené perly nalezené na perlové farmě při pobřeží ve východní Austrálii a k jejich chirurgicky přesnému rozřezání použili diamantovou drátovou pilu.
Následně prozkoumali vrstvy perel neinvazivní Ramanovou spektroskopií. U jedné z perel přitom s překvapením našli až 2615 vrstev.
Věda měkkýšů
Vědci odhalili mechanismus, s jehož pomocí měkkýši perly tvoří. Tloušťka každé vrstvy se jeví jako náhodná, ale ve skutečnosti reaguje na tu předchozí. Připomíná to seismické otřesy. Mohou se zdát náhodné, ale reagují na intenzitu otřesů předchozích.
Je to vlastně podobné jako fenomén zvaný 1/f šum - signál nebo proces, jehož výkonová frekvenční hustota je přímo úměrná převrácené hodnotě frekvence.
Když je vrstva při tvorbě narušena, defekt je ošetřen dalšími vrstvami. Měkkýši perly vyrábějí tak, že jejich povrch hlídají a při jakékoliv nepřesnosti vylepšují dalšími a dalšími vrstvami.
„Tyto skromné bytosti vyrábějí super lehký a super pevný materiál mnohem snáz a lépe než my se všemi těmi technologiemi,” řekla Laura Otterová, biochemička z Australské národní univerzity. Psali jsme také: Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky mobilních telefonů.