Nové důkazy přepisují historii osídlení naší planety! Vše bylo jinak

 Objevy 
11. prosince 2017 13:06 / Robert Bureš
  1
📷
2 fotografie v galerii
Vědci posunuli vznik moderního člověka o 110 tisíc let Internet
Nové vědecké důkazy ukazují, že rozšíření lidské populace z Afriky do světa probíhalo jinak, než se dosud předpokládalo. Cenné informace se podle odborníků nachází v Australasii.

Ještě před půl stoletím by o našem původu nikdo nepochyboval, nyní ale vědci pochopili, že příběh člověka byl mnohem složitější, než se světová věda domnívala. O nových důkazech, které částečně vyvracejí předchozí vnímání rozšíření lidské rasy z Afriky, informoval Christopher Bae s jeho kolegy v nové studii.

Původní příběh předpokládal, že moderní lidé (Homo sapiens) se do své anatomické podoby vyvinuli v subsaharské Africe před dvěma sty tisíci lety. Poté začali z této oblasti migrovat na Evropský kontinent a dále do světa.

S příchodem do západní Evropy přibližně před 40 tisíci lety se objevila takzvaná „lidská revoluce", která vedla k vývoji jazykových schopností a dalších moderních rysů člověka.

Tento nový druh člověka existoval určitou dobu spolu s neandrtálci a dalšími primitivnějšími druhy člověka. Tyto jednodušší kmeny ale neměli šanci konkurovat, a proto moderní člověk brzo dobyl celou planetu.

Nejnovější důkazy tvrdí, že vše bylo trochu jinak. Analýza lidských fosilií posunula období vzniku Homo sapiens na období před 310 tisíci lety, tedy o celých 110 tisíc let dříve, než se věda domnívala.

Dalším poněkud šokujícím zjištěním je to, že ostatky, na kterých probíhala analýza, vůbec nepocházely ze subsaharské Afriky, ale z místa, které se nazývá Jebel Irhound v Maroku. Zejména toto zjištění nechává mnohé odborníky na pochybách ohledně historie moderního člověka.

Dalším zásadním předpokladem také je, že k výrazné evoluci lidské populace nedošlo v západní Evrope ale opět v Africe o mnoho dříve, než před původními 40 tisíci lety. Vědci na základě nové studie předpokládají, že kognitivní a sociální schopnosti dnešního typu člověka se začaly objevovat již před 100 tisíci lety.

Nedávno objevené fosilie Homo floresiensis také zcela změnily názor odborníků na průběh osídlování Indonésie a části Asie. Tito drobní lidé, jejichž ostatky byly nalezeny na indonéském ostrově Flores, paleontologům z celého světa doslova zamotali hlavu, protože nikdo nebyl schopen říci, zda je to trpasličí Homo erectus, nebo něco mnohem staršího.

Austrálie rovněž přispívá k přepisování lidských dějin. Jen v posledních dvou letech bylo datum původní kolonizace tohoto obrovského jižního kontinentu posunuto zpět na zhruba 65 000 let.

Vzhledem k rostoucímu významu tohoto regionu v pátrání po historii člověka na naší planetě se zdá, že v migraci člověka hraje mnohem větší roli, než se dříve předpokládalo. Podle odborníků je stále mnoho otázek ještě nezodpovězeno a ty nejdůležitější odpovědi ukrývá právě Australasie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...