Konečně víme, jak vypadala pravěká kachna. Vědci objevili unikátní fosilii

 Objevy 
08. prosince 2017 15:55 / Lukáš Bauer
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Tento pravěký tvor podobný kachně byl vybaven ostrými drápy a zuby Internet
Ptáci se považují za nejbližší příbuzné dinosaurů. Někteří dnešní ptáci žijí způsobem, který u dinosaurů nikdy pozorován nebyl. Například kachny mohou žít ve vodě, ale i na suchu a vědci nyní našli pravěkého tvora, který jim byl svým životním stylem velmi podobný.

Vědci nedávno zveřejnili zprávu o objevu prehistorického tvora, který vypadá jako míšenec labutě a kachny. Stejně jako ony se pohyboval velmi dobře po souši i ve vodě. Jediným větším rozdílem je povinná „pravěká výbava“ v podobě ostrých drápů a mnoha zubů.

Velice dobře zachovalá a kompletní kostra obojživelného tvora pojmenovaného Halszkaraptor escuilliei, byla nalezena v Mongolsku, odkud byla následně propašována na evropský kontinent.

Halszkaraptor escuilliei měřil na výšku okolo 45 centimetrů a žil v období křídy, tedy před 75 miliony let. Podle ostrých zubů uvnitř kachního zobáku je evidentní, že se jednalo o masožravce.

Vědci předpokládají, že tento zvláštní tvor uměl velmi dobře plavat a mohl se živit rybami nebo jinými vodními organizmy. Na pevnině se pohyboval podobně jako pštros a mohl být velice rychlý, takže není vyloučeno, že se živil také suchozemskými tvory.

Paleontologové nejdříve velmi pochybovali o tom, že se jedná skutečně o pravou fosilii. Na pochybách je dlouhou dobu držel podivný tvar dosud nevídané kostry, stejně jako pochybný původ zkameněliny v rukou soukromého sběratele.

Vědci pro ověření použili speciální technologii, která prokázala, že se opravdu jedná o pozůstatky jednoho zvířete. V minulosti se totiž několikrát stalo, že údajná fosilie byla složena z pozůstatků několika tvorů.

Podle odborníků tento objev dokonale ilustruje to, že v útrobách Země stále čeká mnoho neznámých tvorů na své objevení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu