Senzační objev: Oceány nemusí být jen na Zemi

Voda je možná přítomna pod povrchy mnoha menších planet, které se nachází v transneptunické oblasti
 Vesmír 
06. prosince 2017 14:50 / Internet
  0   0
Naše sluneční soustava může mít mnohem více objektů, které pod svým povrchem ukrývají oceány. K tomuto závěru došli vědci v rámci nové studie, kterou zveřejnili minulý týden.

Podle nově zveřejněné studie by se mohly podzemní oceány nacházet pod ledovými povrchy mnoha chladných vzdálených světů, jakými jsou trpasličí planety Pluto a Eris. Tyto planetky mohou udržovat vodu v dostatečně teplém stavu díky teplu, které pochází ze slapového tření.

„Dokonce i tyto objekty je třeba považovat za potenciální zdroje vody a života,“ uvedl ve svém prohlášení vedoucí autor studie Prabal Saxena z organizace Goddard Space Flight Center společnosti NASA v Greenbeltu v Marylandu.

„Pokud je naše studie správná, můžeme mít v naší sluneční soustavě více světů, které mají některé z potřebných prvků pro život,“ dále uvedl Saxena.

Podezření na existenci oceánů mají odborníci u mnoha zmrzlých světů, jakými jsou zejména měsíce Saturnu. Tyto oceány jsou dodnes tekuté díky slapovému tření. Silná gravitační síla jejich mateřských planet ohýbá jejich hmotu a vytváří tření, kterým se tělesa zahřívají.

Nová studie naznačuje, že se něco podobného může dít i s planetou Pluto, Eris a jinými transneptunickými tělesy (TNO). Tato tělesa vznikla spojením materiálu, který byl vyvržen do vesmíru, když vesmírné objekty narážely do velkých mateřských planet. Tímto způsobem vznikl i Měsíc obíhající naši planetu.

“Zjistili jsme, že slapové tření může být zodpovědné za udržení oceánů v kapalném stavu u velkých TNO, jako je Pluto, Eris a mnoho dalších,“ uvedl spoluautor studie Wade Henning.

Studie také naznačuje, že slapové tření by mohlo způsobit, že budou hluboko pohřbené oceány stále více roztávat. Pokud podle odborníků existuje kapalná voda pod ledovou krustou, efekt se zvyšuje s dalším přílivovým třením, které pomalu odtává vrstvu po vrstvě. Tento jev je možné pozorovat pouze v řádu milionů let, takže pro člověka bude téměř nemožné tuto teorii ověřit.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Zajímavá technická závada mnohých aut a její řešení

Dům a zahrada

Opravit vrzající postel není nic složitého, výsledek je přitom k nezaplacení

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu