Prehistorický žralok megalodon měl rozměry dvoupatrového autobusu

Megalodon ve filmu MEG: Monstrum z hlubin není tak daleko od reality
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. září 2020 09:00 / MEG: Monstrum z hlubin
  1   0
Předchůdce žraloka bílého byl nejnebezpečnějším mořským dravcem, jaký před 23 až 3,6 miliony let v období raného miocénu až pliocénu žil. Megalodon, kterého můžete znát hlavně z hollywoodských filmů, podle nové studie na délku měřil více než dvojnásobek délky žraloka bílého.

Žraloci jsou paryby. Paryby v těle nemají žádné kosti, které by zkameněly. Co se megalodona (Carcharocles megalodon nebo Otodus megalodon) týče, jeho zkamenělé pozůstatky jsou známy po celém světě. Jedná se však především o zuby, obratle a trus. Z toho se dá určit velikost zvířete jen velice obtížně. Mimochodem, hovoříme zde o zubech, které mají velikost lidské ruky, což už samo o sobě vzbuzuje představu o příšeře z béčkových hororů.

Monstrum o velikosti autobusu

Vědci ze Swansea University a Univerzity v Bristolu k určení velikosti prehistorického žraloka použili matematické modely. S nimi pak odvozovali jeho jednotlivé velikosti během různých fází žralokova života. Pak provedli srovnání s pěti moderními žraloky, kteří s megalodonem sdílejí určité charakteristické rysy.

Megalodon podle výsledků na délku měřil 16 metrů. Jeho hřbetní ploutev měla rozměry dospělého člověka. Pouze hlava zvířete měla skoro pět metrů. Čelisti dokázaly drtit stiskem o síle přes deset tun. Žralok bílý dokáže svými čelistmi vyvinout sílu „pouhých“ dvou tun. Megalodon byl tak obrovský, že kdyby stál člověk za ním, mohl by nahlédnout maximálně přes vrchol hřbetní ploutve. Vědci probouzejí představivost o žralokovi tak, že jeho rozměry jsou údajně zhruba takové, jako byste zaparkovali tři osobní auta za sebou a na prostřední si stoupli. První auto by odpovídalo délce jeho hlavy, vaše výška by byla shodná s výškou jeho hřbetní ploutve.

Paleontologický mýtus

Vedoucí studie Jack Cooper právě dokončil postgraduální studium paleontologie na Univerzitě v Bristolu. „Megalodon byl ve skutečnosti tím samým zvířetem, které mě inspirovalo k paleontologii ve věku pouhých šesti let,“ přiznal Cooper. „Byl to můj vysněný projekt. Ale studovat celé zvíře je nesmírně obtížné vzhledem k tomu, že vše, co opravdu máme, je spousta izolovaných zubů.“

I když někdy filmy přehánějí, zase tak daleko od pravdy ve vyobrazení obřího žraloka nejsou. V pravěku bylo všechno větší. Stromy, zvířata (viz dinosauři), a dokonce i žraloci, kteří lovili velké velryby, ploutvonožce a možná i velké želvy. Psali jsme také: Žraloci byli roky hromadně hubeni. Jak velké je riziko žraločího útoku a jak moc jsou ve skutečnosti nebezpeční.

Radek Chlup | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu