Odvážná expedice měřila úroveň radioaktivity v okolí vraku sovětské ponorky

 Věda a Výzkum 
13. dubna 2020 08:42 / Lukáš Bauer
  1   0
📷
5 fotografií v galerii
Vrak ruské jaderné ponorky Komsomolec leží na dně Norského moře Internet
Dne 7. dubna 1989 se poté, co na její palubě vypukl rozsáhlý požár, v Norském moři potopila sovětská jaderná ponorka Komsomolec. V létě loňského roku měli konečně norští vědci možnost zjistit, jaká se v okolí vraku této útočné ponorky nachází skutečná úroveň radioaktivity.

Během studené války vznikala v bývalém Sovětském svazu většina ponorek dnešní ruské flotily. Během tohoto období došlo však také k několika haváriím jak na straně USA, tak Sovětského svazu. Jednou z ponorek, která skončila na dně moře, je také K-278 Komsomolec. Na palubě této jaderné útočné ponorky, která byla vyrobena pouze v jediném prototypu, vypukl rozsáhlý požár a potopila se i s posádkou.

Po světě se v oceánech nachází celá řada vraků jaderných ponorek, u kterých v minulosti proběhl, nebo se dělá pravidelný průzkum úrovní radioaktivity. Stejný úkol měla v loňském roce norská expedice, která se s pomocí speciálního robota vydala k bezprostřední blízkosti potopeného plavidla.

Expedice, která se k ponorce Komsomolec vydala, byla organizována norsko-ruskou expertní skupinou pro sledování radioaktivní kontaminace, kterou tvořili odborníci z Ústavu pro mořský výzkum, Norského úřadu pro jadernou bezpečnost, Norské univerzity věd o živé přírodě a ruský pozorovatel z Asociace pro výzkum a výrobu.

Expediční tým použil dálkově ovládaného podmořského robota (ROV), s jehož pomocí nasbírali v okolí vraku vzorky. Tyto vzorky později analyzovali v laboratoři, aby dokázali změřit přesné úrovně radioaktivity a zjistit tak, zda z ponorky uniká radioaktivní materiál. Rizika, které představují vraky jaderných ponorek na dně moře, se totiž začnou naplno projevovat až nyní po mnoha letech.

Od doby, kdy se ponorka K-278 Komsomolec potopila, bylo k jejímu vraku podniknuto několik expedicí. Prvotní vyšetřování prokázala, že ponorka utrpěla vážné poškození jak vnějšího, tak vnitřního tlakového pláště trupu. V roce 1994 bylo dokonce zapečetěno několik torpédových komor, aby se maximálně snížil průtok vody vrakem.

U ventilační trubice, která tvoří spojení mezi komorou vedle reaktoru a otevřeným mořem, byla detekována již před lety přítomnost radionuklidů. Norsko proto vrak ponorky pravidelně monitoruje přičemž již v devadesátých letech byly v sedimentech v bezprostřední blízkosti reaktoru objeveny stopy radioaktivity. Dále čtěte: (Blesky, které během bouřek protínají oblohu, po sobě zanechávají radioaktivní mraky).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu