U netopýrů bylo objeveno šest nových koronavirů

Vědci netuší, zda se nové koronaviry mohou přenést na člověka
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
11. dubna 2020 14:53 / Pinterest
  310   11
Vědci objevili šest zcela nových koronavirů, jejichž nositeli jsou netopýři na Myanmaru. Tyto viry jsou ze stejné rodiny jako virus SARS-CoV-2, který se v současné době šíří po celém světě.

Vědci však uvedli, že nováčci nejsou geneticky úzce spojeni se SARS-CoV-2 nebo s dalšími dvěma koronaviry, které způsobují těžké infekce u lidí - závažný akutní respirační syndrom (SARS).

Vědci objevili viry při průzkumu netopýrů v Myanmaru jako součást vládního programu s názvem PREDICT, který identifikuje infekční choroby, které mají potenciál se přenést ze zvířat na lidi.

Vědci zatím neví, zda viry mohou nakazit lidi

Vědci v letech 2016 až 2018 odebrali stovky vzorků slin od 464 netopýrů nejméně 11 různých druhů, a to na třech místech v Myanmaru, kde lidé přicházejí do těsného kontaktu s volně žijícími živočichy.

Vědci analyzovali genetické sekvence z těchto vzorků a porovnali je s genomy známých koronavirů. Nové viry byly nalezeny ve třech druzích netopýrů: velkém asijském žlutém  (Scotophilus heathii), u kterého byl nalezen CoV-90, dále u druhu Chaerephon plicatus, který byl hostitelem CoV-47 a -82, a nakonec u druhu Hipposideros larvatus, který nesl CoV-92, 93 a 96.

Je ale třeba dalšího výzkumu, aby vědci pochopili, jak se těchto šest nově objevených virů může přenášet na jiné druhy a jak mohou ovlivnit lidské zdraví.

Nebezpečná Asie

Kontakt mezi lidmi a volně žijícími živočichy je stále častější a současná pandemie způsobená COVID-19 je pouze jednou připomínkou toho, jak úzce souvisí lidské zdraví s těmito interakcemi.

"Na celém světě lidé interagují s volně žijícími živočichy s rostoucí frekvencí, takže čím více těmto virům rozumíme u zvířat, tedy co jim umožňuje mutovat a jak se šíří na jiné druhy, tím lépe můžeme snížit jejich pandemický potenciál," řekl vedoucí studie Marc Valitutto.

Jedno je ale jisté. Prakticky všechny epidemie a pandemie, které svět lokálně, nebo globálně zasáhly v posledních desetiletích, přišly z Asie. Důvodem je i to, že právě v Asii je pojídání pro nás těchto exotických druhů zvířat poměrně běžnou a oblíbenou disciplínou. Navzdory faktu, jak je to nebezpečné. Dále čtěte: Proč vědci koronavirus neodhalili včas.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu