Sekačka smrti. Tak se přezdívá nově nalezenému bratranci T. rexe

Nově nalezený druh tyrannosaura je předchůdcem T. rexe
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
16. února 2020 11:00 / University of Calgary
  0   0
Sekačka smrti není lichotivá přezdívka. Jenomže přesně vystihuje bratrance T. rexe, tyrannosaura, kterého nalezli v Kanadě.

Fosilie nově objeveného bratrance Tyrannosaura rexe nemohla dostat výstižnější přezdívku. Vědcům se jeví jako velmi brutální dinosaurus, který žral maso svými vroubkatými zuby, jež ukrýval v monstrózní tváři. Vědci ho objevili v kanadské Albertě.

Sekačka smrti žila před asi 80 miliony let, a pod jménem Thanatotheristes degrootorum je nejstarším známým pojmenovaným tyrannosaurem žijícím v severní Americe, regionu, který zahrnuje Kanadu a severní část západních Spojených států.

Impozantní zvíře bylo v kyčlích vysoké 2,5 metru. Jeho zuby připomínají steakový nůž a od čenichu po ocas dinosaurus měřil asi 8 metrů, tedy zhruba si představte délku čtyř za sebe poskládaných postelových matrací.

Dinosaurus má také jedinečný rys, a tím je zřetelná sada svislých hřebenů, která vycházela z jeho očí podél horního čenichu. Vědci ale netuší, jakou tyto hřebeny plnily funkci.

Dinosaurus z pobřezí

Část lebky a čelistí dinosaura objevil kanadský pár John a Sandra De Groot v roce 2010 u řeky Bow v jižní Albertě. Další lebka byla nalezena poblíž, ve skalní jednotce, která obsahuje zbytky překvapivě malého počtu dinosaurů.

Jedinými dalšími dinosaury nalezenými v této skalní formaci totiž byli jedlíci rostlin. A to vede vědce k jednoznačnému závěru. Vzhledem k tomu, že tito nalezení býložravci pocházejí ze stejné skalní vrstvy jako T. degrootorum, je jasné, že sloužili jako jeho denní dávka masa. Není se co divit. Jen lebka T. degrootoruma měřila téměř metr.

Není jasné, proč tento tyrannosaurus měl tak odlišný typ těla a tvar hlavy, ale mohlo to být způsobeno stravovacími návyky, tedy typem kořisti a strategií lovu. Podle vědců se zdá, že existovaly různé podskupiny tyrannosaurů charakteristické pro určitá období a místa, a ne všichni se mísili.

Navíc T. degrootorum nebyl tak obrovský jako T. rex, který žil asi o 12 milionů let později, ale jeho objev ukazuje, že u tyrannosaurů existovala řada podskupin, které měly své vlastní domény a jejich vlastní jedinečné typy těla a pravděpodobně rovněž různé lovecké styly. Dále čtěte: Takto vypadal jeden z nejmenších dinosaurů.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu