Populace dravého hadohlavce v Americe vzrůstá, tento predátor byl vysazovaný i v Československu
Tato ryba byla již v 50.–60. letech 20. století pokusně vysazována také v bývalém Československu. Jak u nás pokus dopadl? Čtěte dál.
O hadohlavci
Hadohlavec skvrnitý (Channa argus) je dravá sladkovodní ryba z čeledi hadohlavcovitých, pocházející z východní Číny, Koreje a jihovýchodního Ruska. Jde ale také o druh, který díky zavlečení člověkem žije i mimo areál svého přirozeného výskytu, tedy tam, kde dříve nežil, a to v Japonsku a USA. Tam je nyní považován dokonce za nebezpečný invazní druh.
Hlava hadohlavce připomíná hlavu hada, odtud nejspíše vznikl jeho název. Hadohlavci mohou dorůstat až 90 cm, jsou tedy poměrně velcí a k tomu také draví. Kvůli tomu nepatří právě mezi běžně chované akvarijní ryby, ale spíše k predátorům likvidující okolní ryby. I přesto jsou oblíbení u specialistů. Zajímavostí je, že k dýchání atmosferického kyslíku ryby využívají specializovaný nadžaberní orgán a díky tomu se mohou přesouvat i mezi různými vodními toky.
Hadohlavci velice pečlivě pečují o své potomstvo, a to podle toho, o jaký druh jde. Jikry a plůdek opečovávají buď rodiče přímo v tlamě nebo na hladině. Hadohlavci patří mezi oblíbené konzumní ryby, jež mají sice tučnější maso, ale také hlavně velmi lahodné. Chutí prý připomíná lososa. Proto je v Číně, Vietnamu i Koreji běžně lovenou rybou.
Jak je to s hadohlavci v Severní Americe
Jak se do Ameriky dostali?
Podle místních odborníků vysadili v USA hadohlavce pokusně pro akvakulturní chov, ale situace se tam vymkla kontrole a ryba nejspíš z nedopatření uprchla. A přesně tak se začal hadohlavec postupně masivně rozšiřovat napříč USA. A proč se hadohlavci tak daří? Je schopný rychle se aklimatizovat v nových podmínkách, je velmi žravý a také se rychle množí. Dokáže totiž ročně snést až 100 000 vajíček a tím své počty během pár let výrazně navýšit.
Odkdy tam jsou a kde všude
První hadohlavec zaznamenaný v USA byl chycený v květnu 2002, a to v rybníku v Croftonu v Marylandu. V posledních letech se ve Spojených státech rozmnožuje rychleji. Invazní ryba se již vyskytuje v amerických státech Georgie, Arkansas, Maryland, New York či Virginie a její populace se neustále zvětšuje.
Co hadohlavci způsobují a co s tím
Hadohlavec ohrožuje původní místní druhy, jako je třeba kaproun, jenž se hadohlavci dokonce podobá. Může se pak snadno stát, že si rybáři ryby spletou. Někteří rybáři chtějí účelně lovit hadohlavce, aby snížili jejich počet, ale omylem mohou ulovit právě kaprouna a tím tak leda pomáhají k likvidaci místního kaprouna. Odborníci považují za podstatné snížit populaci hadohlavce v Americe, neboť se podle nich budou ryby dále rozšiřovat.
Jak to bylo s hadohlavci v Československu
Mezi 50. a 60. lety 20. století byli hadohlavci skvrnití pokusně vysazovaní v tehdejším Československu. První tři jedinci byli umístěni do rybníka na Křivoklátsku na jaře 1957, ti ale po povodni zmizeli. Poté bylo vysazeno 51 těchto ryb do tří tůní mezi lety 1960–1961 u Čelákovic, ve dvou nádržích ryby uhynuly po kruté zimě v roce 1963, ve třetí tůni ale jedinci přežili. Pokus byl nakonec uzavřen s tím, že se hadohlavec skvrnitý v Československu může aklimatizovat, když bude mít dostatek potravy.
Jak je to s hadohlavcem v ČR nyní
Nyní však v ČR najdete hadohlavce jen jako dovezené rybí maso z Vietnamu prodávané v prodejnách asijských potravin, nikoliv v přírodě. A jaký je dnešní pohled odborníků na jeho vysazování na našem území? Další vypuštění hadohlavce skvrnitého do přírody není v ČR doporučováno, dnes je totiž považován za potenciální hrozbu kvůli tomu, že jde o likvidátora původních druhů ryb a bezobratlých, navíc je také potravním konkurentem původních dravých druhů. Dále čtěte: Co jste možná nevěděli o medvědech a co dělat, pokud ho potkáte?