V Portugalsku se objevil vzácný přírodní úkaz přezdívaný ohnivý ďábel

Pravděpodobnost zpozorování ohnivého tornáda a navíc v noci, je velice malá
Loading...
 Země a Příroda 
09. října 2017 19:56 / Shutterstock
  0   0
Portugalsko již delší dobu bojuje s extrémními vedry a četným množstvím rozsáhlých požárů. Na noční obloze mohli místní obyvatelé pozorovat povstání ohnivého ďábla. Tak se totiž přezdívá velice vzácnému přírodnímu úkazu.

V Portugalsku již měsíce bojují s rozsáhlými lesními požáry. Nejhorší požáry, které zemi zachvátily na přelomu června a července, jsou sice již zažehnány, přesto je situace stále kritická. Místní lidé však mohli pozorovat také něco velmi vzácného v podobě ohnivého tornáda.

Během včerejšího dne se na internetu objevilo video, na kterém je zachycen velice vzácný přírodní úkaz v podobě tornáda, kterému se přezdívá ohnivý ďábel. Tornádo je totiž částečně poháněno ohněm, který nasává a na noční obloze se vyobrazuje jako dlouhý ohnivý vír.

Velice vzácný ohnivý vír může za vhodných podmínek vydržet na obloze i několik desítek minut. Celý úkaz přitom funguje podobně jako kovářská pec kde teplota na vrcholu může dosahovat až 1050 stupňů celsia. Nebezpečné mohou být i vzdušné proudy spolu s ohněm, které stojí za jeho vznikem, dále ho živí a také pohání. Rychlost proudění vzduchu uvnitř ohnivého ďábla může dosahovat až 160 km/h.

Zachytit tento úkaz na noční obloze je velice raritní záležitost. Podobné úkazy jsou k vidění opravdu vzácně a v minulosti je známo pouze několik případů v Japonsku, Californi a Novém Zélandu. 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu