Vědci varují! Globální katastrofa je na obzoru

 Země a Příroda 
30. listopadu 2016 04:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tající ledovec Shutterstock
Vypadá to, že naše planeta je na tom podstatně hůře než ve dvacátém století. Tání ledovců na celém světě nabralo od počátku 21. století rekordní rychlost a je nezadržitelné.

Vědci začali hovořit o krizi století, na kterou podle nich doplatí více jak polovina lidstva.

„Tloušťka ledu sledovaných ledovců se nyní každým rokem zmenšuje o půl až jeden metr. To je dvakrát až třikrát více, než byl průměr v dvacátém století," řekl autor studie. Obzvláště postižena je například oblast Alp. Ledovec Aletschgletscher ve švýcarských Alpách již ustoupil o několik kilometrů a výrazně se zmenšil i ledovec Morteratschgletscher. Příkladem masivního úbytku ledu jsou i aljašské ledovce Gulkana a Lemon Creek.

Hlavní příčinou tání ledovců jsou podle vědců stoupající teploty. Nezmenšují se však všechny ledovce, některé naopak rostou. Tento jev je však regionální a časově omezený, konstatují autoři studie. Navíc tyto ledovce nedosáhly masy z období malé doby ledové mezi 16. a 19. stoletím.

Studie podle agentury DPA vychází registru ledovců, který již více než sto let shromažďuje údaje z celého světa. K dispozici má nyní 47.000 informací o 2300 ledovcích a některá data pocházejí dokonce ze 16. století. Informace se získávají pozorováním na zemi, ze vzduchu a také z vesmíru. Síť registru sahá do 36 zemí a pracují pro ni tisíce pozorovatelů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008