Vědci varují! Globální katastrofa je na obzoru

Tající ledovec
 Země a Příroda 
30. listopadu 2016 04:00 / Shutterstock
  5   0
Vypadá to, že naše planeta je na tom podstatně hůře než ve dvacátém století. Tání ledovců na celém světě nabralo od počátku 21. století rekordní rychlost a je nezadržitelné.

Vědci začali hovořit o krizi století, na kterou podle nich doplatí více jak polovina lidstva.

„Tloušťka ledu sledovaných ledovců se nyní každým rokem zmenšuje o půl až jeden metr. To je dvakrát až třikrát více, než byl průměr v dvacátém století," řekl autor studie. Obzvláště postižena je například oblast Alp. Ledovec Aletschgletscher ve švýcarských Alpách již ustoupil o několik kilometrů a výrazně se zmenšil i ledovec Morteratschgletscher. Příkladem masivního úbytku ledu jsou i aljašské ledovce Gulkana a Lemon Creek.

Hlavní příčinou tání ledovců jsou podle vědců stoupající teploty. Nezmenšují se však všechny ledovce, některé naopak rostou. Tento jev je však regionální a časově omezený, konstatují autoři studie. Navíc tyto ledovce nedosáhly masy z období malé doby ledové mezi 16. a 19. stoletím.

Studie podle agentury DPA vychází registru ledovců, který již více než sto let shromažďuje údaje z celého světa. K dispozici má nyní 47.000 informací o 2300 ledovcích a některá data pocházejí dokonce ze 16. století. Informace se získávají pozorováním na zemi, ze vzduchu a také z vesmíru. Síť registru sahá do 36 zemí a pracují pro ni tisíce pozorovatelů.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je první fúzní elektrárna, která je schopna vyrábět čistou elektřinu

Dům a zahrada

Je čas na sprchu a citron. Zbavte pokojové rostliny prachu a vraťte listům lesk

Cestování

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě vládne klid a pohoda

Zavřít reklamu