Vědci varují! Hrozí megazemětřesení!

 Země a Příroda 
04. října 2016 03:00 / redakce
  7
📷
1 fotografie v galerii
Nejohroženějším městem Kalifornie je podle expertů právě San Francisco Shutterstock
Seizmologové varují před megazemětřesením. Tektonický zlom může pohltit až 13 tisíc lidí!
Jih Kalifornie je v pohotovosti. Podle odborníků by totiž v těchto dnech mohlo oblast zasáhnout velké zemětřesení. Varování předcházela série menších otřesů, které však mohou vyvrcholit katastrofou s velkým množstvím obětí na životech. Experti odhadují, že k zemětřesení dojde právě dnes.

V okolí jezera Salton Sea seizmologové v posledních dnech zaznamenali stovky otřesů. Přestože byly sotva citelné, odborníci se obávají nejhoršího. Mohly by být předzvěstí mega zemětřesení, které na sebe upozorňuje právě řadou nepatrných záchvěvů.

Nejhorší scénář odborníků předpovídá až 13 tisíc obětí, pokud by v oblasti udeřilo zemětřesení o síle více než sedmého stupně Richterovy stupnice. Seizmologové očekávají zemětřesení intenzity kolem osmého stupně, což by znamenalo katastrofu s hrozivými následky.

Kalifornie se nachází v tzv. Pacifickém ohnivém kruhu, ve vulkanickém pásu obklopeném Tichým oceánem. Tektonický zlom San Andreas dlouhý zhruba 1 300 kilometrů, je zdrojem těch nejhorších obav. Poslední velké zemětřesení zasáhlo Kalifornii před 110 lety o mělo sílu 7,8 stupně. Ve zničeném San Franciscu tehdy zahynuly tisíce lidí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město