Konečně dobrá zpráva pro naše potomky
Ozonovou dírou nazýváme oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu. Toho, že se ozon ničí rychleji, než se stačí vytvářet, si poprvé všimli v šedesátých letech minulého století vědci Mario J. Molina a Sherwood Rowland. Jev, který dnes nazýváme ozonová díra, byl pak zpozorován počátkem osmdesátých let 20. století nad Antarktidou. V roce 1985 tam v září a říjnu poklesla koncentrace ozonu na polovinu dlouhodobého průměru. Později byl naměřen kolísavý úbytek stratosférického ozonu nad Jižní Amerikou, Austrálií a později také nad Arktidou na severní polokouli.
Zeslabená vrstva ozonu představuje větší pravděpodobnost, že atmosférou pronikne ve zvýšeném množství UV-B a UV-C záření, které je karcinogenní. U lidí a zvířat může zvýšená intenzita UV záření vyvolat rakovinu kůže a snížení imunity. U rostlin včetně mořského fytoplanktonu snížený růst a sníženou odolnost vůči škůdcům.
Na oslabování ozonové vrstvy se nejvíce podílejí freony, ale i třeba letecká doprava a další vlivy mající původ v činnosti člověka. A tak se svět již od osmdesátých let snaží omezit spotřebu freonů mezinárodními úmluvami. Vyspělé země však výrobu následně přesunuly do nerozvinutých zemí, kde měla být jejich výroba ukončena v 2010.
Zdá se však, že opatření k omezení spotřeby freonů začíná pozvolna přinášet výsledky. Ze zprávy OSN, která byla v pondělí zveřejněna na vědecké konferenci v ekvádorské metropoli Quitu, totiž vyplývá, že vrstva ozonu by měla být na severní polokouli kompletní ve 30. letech a na jižní do poloviny nynějšího století. Rozsáhlá díra nad Antarktidou by pak podle vědců měla zmizet do roku 2060.
Ozonová díra nad jižním pólem byla letos o 16 procent menší, než udávaly rekordní hodnoty z roku 2006. Podle agentury AP však vědci varují, že vítězství je sice na dosah, ale stále není jisté. V poslední době se podle nich objevily důkazy, že některé regiony východní Asie znovu škodlivé látky produkují. Letos v dubnu vědci oznámili, že objevili v atmosféře nečekaně velké množství látky zvané CFC-11, která ozonovou vrstvu ničí a její výroba byla zakázána před 30 lety! Stopy nelegální výroby vedou do Číny. Škody přírodě však mohou způsobovat i rostliny. Psali jsme v tomto článku.
Pokud se tedy vítězství nad úbytkem ozonu lidé dočkají, pak nejdříve v roce 2060. Ale i tak je to pro naše děti a vnuky dobrá zpráva.