Tomu se snad ani nedá věřit. Ráj na zemi se nachází uprostřed pouště

 Země a Příroda 
14. října 2018 12:53 / Karel Kovka
  0
📷
9 fotografií v galerii
V deltě Okavanga žije na dva tisíce gepardů Shutterstock
Když slyšíme o pouštích, představujeme si většinou rozsáhlé plochy písku, bez vody, stromů a téměř bez života. Jsou ovšem pouště, kde to tak docela neplatí.

Kalahari. Rozsáhlá a nehostinná pouštní oblast v Africe, jejíž hlavní část zasahuje do území  3 států. Jihoafrické republiky, Botswany a Namibie. Okrajové oblasti pouště zasahují i na území jižní Angoly, jižní Zambie a západní části Zimbabwe. Celá Kalahari se rozkládá na přibližně 900 000 km² a je to největší poušť v jižní části Afriky.

Pouští však protéká řeka Cubango, která je známější pod názvem Okavango. Řeka, která je dlouhá 1 600 km, pramení na planině Bie v Angole a dále protéká Namibií a Botswanou. Co však je na této řece pozoruhodné je to, že nikdy nedospěje až k oceánu, ale svou pouť ukončí právě v poušti Kalahari, kde vytváří bažinatou vnitrozemskou deltu, známou jako „Delta Okavanga“.

A právě toto místo, zapsané od roku 2014 na seznam světového přírodního dědictví UNESCO, je zmiňovaným rájem na zemi. Rájem divokých zvířat. Jak dokáže lidská hloupost ničit panenskou přírodu, jsme psali v tomto článku.

Mnozí pamětníci si možná vzpomenou na slavný stejnojmenný film německého profesora Bernharda Grzimeka z počátku šedesátých let. Ten byl ovšem natočen v Tanzanii, v národním parku Serengeti. A všechny uchvátil neuvěřitelnými záběry volně žijící zvěře. Ale ani delta Okavango se rozhodně nemá za co stydět. Na přibližně stejné rozloze jako Serengeti nabízí stejně úchvatný pohled na stáda volně žijící zvěře.

Vedle hrochů, slonů a zeber se po okolních buších prohánějí lvi, hyeny nebo antilopy, ve vodě žijí stáda hrochů a na březích se vyhřívají krokodýli. Jen pro příklad. Na tomto území žije na dva tisíce gepardů, tedy přibližně pětina celé světové populace těchto krásných a neuvěřitelně rychlých šelem. Říká se, že delta řeky Okavango je jednou z posledních opravdových divočin na Zemi. Je zatím stále téměř nedotčena lidskou činností a najdeme tu tisíce ostrůvků a stovky slepých ramen řeky, kde volně žijící zvěř nachází potravu i útočiště.

Delta, která zaujímá v období sucha přibližně 9 tisíc km², se po deštích začne zvětšovat, až dosáhne rozlohy více něž 15 000 km².  A právě v tomto období přiláká obrovské množství zvířat z okolí, stane se tak místem s jednou z největších koncentrací divoké zvěře v Africe a vytvoří opravdový ráj divokých zvířat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda