Meteorologové přišli se znepokojující zprávou. Další oteplení planety?
To ve výsledku způsobuje oteplení vod v Tichém oceánu. Poslední El Niño se objevilo na konci roku 2015 a mělo přímý vliv na podnebí na celé planetě.
Vědci ze Světové meteorologické organizace, neočekávají, že by jev El Niño byl tak silný jako na přelomu let 2015 a 2016. Tehdy šlo o jeden z nejsilnějších zaznamenaných meteorologických projevů tohoto typu, který znamenal to, že rok 2016 se stal nejteplejším rokem v historii měření.
Dalšími důsledky tehdejšího El Niña byla rozsáhlá sucha v Africe, která znamenala pro mnoho zemí na kontinentu pokles produkce potravin. Jihovýchodní část Jižní Ameriky zase sužovaly povodně, které poničily oblasti v Brazílii, Argentině, Uruguayi a Paraguayi.
Světová meteorologická organizace neočekává přicházející El Niño tak silné jako v letech 2015-2016, ale stále lze očekávat, že bude mít dalekosáhlé důsledky. Brzká předpověď této události nicméně může zachránit mnoho životů a zabránit větším ekonomickým ztrátám. Klimatické změny, kterými Země v posledních desetiletích prochází, podle vědců ovlivňují dynamiku dříve pravidelných meteorologických jevů. Pravda o globálním oteplování. Jaké jsou největší mýty, kterým lidé věří. Čtěte více.
El Niño a s ním spojená jižní oscilace je událost, která vzniká ve vodách Tichého oceánu poblíž západního prostředí Jižní Ameriky. Jedná se o zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a s tím související oteplení tamních vod.
Letošní rok začal fází zvanou La Niña, která je protikladem El Niña. Tento jev je charakterizován zesílením jihoamerických větrů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který tak přináší ochlazení až do rovníkových oblastí. Vědci varují! Země dosáhla bodu, ze kterého není návratu. Psali jsme před časem.
La Niña, která podobně jako její protějšek obvykle trvá mnoho měsíců, nyní však už podle Světové meteorologické organizace postupným oslabováním odezněla. Podle modelu vědců je tak 70% šance, že do konce roku přijde další El Niño.