Vědci ukázali na nechtěného producenta skleníkových plynů. Čím menší, tím více škodí
Vědci nyní s překvapením zjistili, že skleníkové plyny do ovzduší unikají i z nejčastěji používaného plastu, který máme takřka každý den v ruce. Znáte jej nejspíš pod zkratkou LDPE, která se do češtiny překládá jako nízkohustotní polyethylen. Vyrábí se z něj nejpoužívanější fólie, v níž bývají zabalené potraviny, předměty osobní hygieny, stahuje se jí zboží na paletách, seno na poli, využívají ji stavaři pro hydroizolaci a dostanete ji v obchodě ve formě sáčku nebo reklamní tašky.
Zjednodušeně řečeno, je to jakýkoli obalový plast, který nešustí. Zároveň je to plast, kterého ročně vyrobíme nejvíc a nejvíce ho také vyhodíme. A když výrobek z LDPE vyhodíme, začne se na slunečním světle pomocí fotodegradace rozkládat a uvolňuje se z něj do atmosféry metan a ethen.
A to bez ohledu na to, jestli se nachází na souši, nebo v oceánu. Nastartovaný proces rozkladu navíc pokračuje i ve chvílích, kdy na něj sluneční záře už nedopadá. Vědci zcela náhodou přišli na řešení jednoho z největších problémů současnosti. Čtěte více.
Vědci z University of Hawaii navíc podrobili zkoumání kusy plastů různé velikosti a zjistili, že čím jsou menší, tím rychleji se skleníkové plyny uvolňují. Evropská komise už představila návrh nové legislativy, která má omezit jednorázové plasty. O návrhu budou rozhodovat vlády členských zemi a Evropský parlament do konce tohoto roku.
Zákaz se bude vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balónkům, které budou muset být vyrobeny z jiných materiálů. Pro Česko může nová směrnice kromě jiného znamenat zavedení záloh na PPT lahve.