Vyvřelina kilometry pod povrchem v Japonsku může fungovat jako magnet na zemětřesení
Kumano Pluton je plutonická vyvřelá hornina, která pomalu tuhne a tvrdne, nacházející se v blízkosti subdukční zóny Nankai na jihu Japonska. V letech 1944 a 1946 po jejích stranách podle měření vznikla obrovská zemětřesení o síle osmi magnitud.
Vědci mají o vyvřelině povědomí od roku 2006. Její přímý vliv na zdejší tektoniku však nebyl popsán. Díky nové studii získali pohled na celý podzemní útvar a jeho vliv na deskovou tektoniku.
„Nemůžeme přesně předpovědět, kdy a jak velká budou další zemětřesení. Spojením našeho modelu s údaji z monitorování můžeme začít odhadovat procesy blízké budoucnosti,” řekl japonský geofyzik Shuichi Kodaira.
Hornina zasahuje do tektoniky
Vědci s pomocí dvacetiletých seismických dat z oblasti vložených do superpočítače LoneStar5 Texaské univerzity v Austinu vytvořil 3D model této vyvřeliny. Výsledky jejich práce byly publikovány v časopise Nature Geophysics.
Podle něj může vyvřelina zasahovat do blízké subdukční zóny Nankai a ovlivňovat zdejší tektonické síly způsobující zemětřesení. Pod obrovskou váhou Kumano Pluton se půda ohýbá a umožňuje prosakovat vodě pod zemskou kůrou do horního pláště, zjistili také experti.
Jelikož je tektonická aktivita velice citlivá na změny ve struktuře a vyvřelá hornina je hustá a tuhá, musí mít podle vědců na deskovou aktivitu nějaký vliv.
Odborníci doufají, že jejich práce motivuje další průzkumy podzemních proceců v jiných subdukčních zónách. Zároveň ukázali, jak mohou velké sady dat způsobit revoluci ve vědě o zemětřesení.
Zdroj: Nature Geophysics.