Tisíce Londýňanů zabil před 67 lety smog. Vědcům se až před nedávnem podařilo záhadu rozluštit
Všichni byli obětí následků velkého smogu. Nikdo však dlouho nevěděl, kde se vzal.
Teprve nedávno vědecký internetový deník Alphr zveřejnil výsledky studie, která po dlouhých desítkách let odhalila, co stálo za smrtí těchto 12 tisíců Londýňanů. Zjistit, jak k velkému vražednému smogu došlo, si dal za úkol tým texaských badatelů.
Zjistili, že tisíce Londýňanů zahubil jakýsi chemický paradox.
Záhada čekala na rozluštění víc než šest desítek let
„Za mlhu nad městy mohou hlavně sírany. Částice kyseliny sírové byly vytvořeny oxidem siřičitým, který se hojně produkuje při spalování uhlí,” uvedl při představování výsledků bádání profesor Zhang z texaské univerzity. Podle expertů právě spalování uhlí ve velké míře, tedy větší, než bylo do té doby obvyklé, přispělo ke vzniku smrtelného smogu. Jak by ne, když zima v prosinci roku 1952 byla prý obzvlášť tuhá. Lidé museli tedy prakticky neustále topit.
Záhadou však bylo i pro vědce to, jak se oxid siřičitý přeměnil na kyselinu sírovou. Výsledky průzkumu ukázaly, že celý proces urychlil oxid dusičitý, což je další produkt spalování uhlí. Ten se totiž smísil s přírodní mlhou, která na Londýn padla.
Klíčovým článkem celé katastrofy byla přeměna oxidu siřičitého na síru, při které vznikají jedovaté částice setrvávající v ovzduší. Reálně to znamenalo, že přirozená mlha postupně začala obsahovat více a více sirných částic, které pak způsobily těžké, a v mnoha případech až fatální zdravotní problémy tisícům lidí.
Může se něco podobného stát i v Číně?
Závěry, které představili texasští vědci, se dají použít i pro současnou neudržitelnou smogovou situaci zejména v Číně. Ta se sice na vládní úrovni snaží problém řešit, přesto je znečištění mnoha měst stále alarmující a zdraví ohrožující.
Podobný jev, který se odehrával před 67 lety v Londýně, se v Číně odehrává dnes a denně. Přesto Londýn zůstal v poštu mrtvých v důsledku smogu během několika málo dnů jediným místem na světě.
Vědci totiž přišli na to, že tento (podobný) proces je v Číně zároveň neutralizován. Dochází k tomu tak, že velké množství výfukových plynů v kombinaci s nadměrným užíváním umělých hnojiv způsobuje velké vylučování amoniaku, který nebezpečné sirné částice v ovzduší neutralizuje. Nelze to samozřejmě vykládat tak, že smog není škodlivý. Nemá však tak rychlé a smrtící následky, jako měl ten londýnský v roce 1952.
Poučilo se z toho lidstvo?
Na londýnskou záhadu s 12 tisíci mrtvými se časem téměř zapomnělo. Přesto se kvůli smogu začalo šířeji diskutovat o otázkách znečišťování životního prostředí a vlivu člověka na tyto jevy.
Byl přijat přelomový Clean Air Act na ochranu vzduchu před znečišťováním, který se stal podnětem pro změny i v mezinárodním měřítku.
Podle současné situace, kdy je na mnoha místech vyhlášen stav klimatické nouze a jsou měřeny nejvyšší výsledky znečištění ovzduší, které kdy byly zaznamenány, se zdá, že lidstvo nemá vše pod kontrolou. Čtěte také: Za kriminální chování lidí může stále více znečištěné ovzduší, varují vědci.