Před zemětřesením se objevují divné elektromagnetické anomálie. Konečně víme proč

 Země a Příroda 
02. června 2021 10:35 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Tyto anomálie nám mohou předpovědět blížící se katastrofu Depositphotos
Už nějakou dobu seismologové vědí o krátkých anomáliích v podzemních elektrických polích, které následně vedou k zemětřesení. V některých případech k nim dochází dokonce už několik týdnů před zemětřesením.

Je dost možné, že tyto elektromagnetické záblesky lze použít k předpovědi blížícího se zemětřesení. Doposud však nebyla příčina těchto zvláštních jevů vůbec jasná.

Za vším stojí plyny

Nový výzkum naznačuje, že klíč spočívá v plynech, a to včetně vody vycházející z okolí. To vše je zachyceno poruchovým ventilem a hromadí se na místě. Když nakonec poruchový ventil praskne a tlak poklesne, uvolní se oxid uhličitý nebo metan rozpuštěný v zachycené vodě, zvětší se jeho objem a protlačí se prasklinami v poruše. Jak plyn vystupuje, také se elektrifikuje, přičemž uvolněné elektrony se připojují k molekulám plynu a generují proud, když se pohybují nahoru.

"Výsledky podpořily platnost současné pracovní hypotézy, že spojená interakce štěpné horniny s hlubokými zemskými plyny během kvazi-statického prasknutí hornin v ohniskové zóně poruchy může hrát důležitou roli při generování elektromagnetických jevů před zemětřesením,“ píší vědci z Shinshu University a Genesis Research Institute ve své publikované práci.

Roli hraje i typ horniny

Tým otestoval reakce křemenného dioritu, gabra, čediče a jemnozrnné žuly v simulacích podobných zmenšenému zemětřesení. Ukázalo se, že proudy elektrifikovaného plynu mohou skutečně souviset s lomem horniny. Ale záleží také na typu horniny. Horniny včetně žuly mají vady mřížky, které v průběhu času zachycují nepárové elektrony prostřednictvím přirozeného záření stoupajícího zpod povrchu, což vede k většímu proudu. A zdá se, že má vliv také druh poruchy. Studie podporuje předchozí výzkum stejných vědců v oblasti seismo-elektromagnetismu, který ukazuje, jak by mohl být oxid uhličitý uvolněný při poruše zemětřesení elektrifikován a jak může produkovat magnetické pole.

"V důsledku tohoto laboratorního experimentu by bylo možné detekovat elektrický signál doprovázející zemětřesení pozorováním telurického potenciálu/proudu indukovaného ve vodiči, jako je ocelové vodní potrubí zakopané pod zemí,“ uzavírají vědci. To by v budoucnu mohlo zachránit životy. Dále čtěte: Zombie požáry doutnají pod zemí několik měsíců a když zmizí povrchové plameny, pomstychtivě udeří.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezónní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu