Vědci zjistili, jak skryté podvodní síly zvýšují intenzitu hurikánů

 Země a Příroda 
18. května 2021 08:35 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Hurikány jsou v posledních letech stále ničivější Pixabay
Dříve neobjevené podvodní proudy mohou vážně zvýšit sílu hurikánů, ukazuje nová studie, která by měla v budoucnu zpřesnit předpovědi bouřkových systémů.

Zjištění byla učiněna pomocí podrobných měření během hurikánu Maria kategorie 5 z roku 2017, pro která byla pořízena data ze sady podpovrchových oceánografických nástrojů. Analýza odhalila interakce mezi oceánskými ostrovy a hurikánem, jehož intenzita stále stoupala.

Co vědci zjistili

Vědci zjistili, že hurikán Maria získal až o 65 procent vyšší potenciální intenzitu kvůli šikmým šelfovým profilům ostrovních břehů, které vytvářely proudy, jež posilovaly a stabilizovaly různá pásma teploty v oceánu.

"Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že směr blížících se větrů hurikánu vzhledem k pobřeží udržoval povrchovou vrstvu oceánu výrazně teplejší ve srovnání s chladnějšími vodami pod ní,“ říká oceánografka Olivia Cheriton z US Geological Survey. "To je důležité, protože vyšší teploty povrchu moře poskytly bouři více energie.“

Teploty na povrchu moře (SST) jsou jedním z hlavních faktorů ovlivňujících energii v hurikánu a v tomto případě záznamy ukázaly, že vody kolem pobřeží ostrovů nevychladly ani nejméně 11 hodin poté, co nad nimi hurikán Maria prošel.

Samotné vrstvení teplot hraje velkou roli v rychlostech ochlazování, protože to znamená, že se teplejší a chladnější vody nemíchají. Údaje vědců ukázaly, jak byla teplá vrstva vody zadržována rostoucím tlakem pod ní a silnými oceánskými proudy produkovanými hurikánovými větry shora.

Předpovědi nyní budou přesnější

Základní teplotní změny oceánu nejsou v současné době zohledňovány v simulacích hurikánových modelů, ale vědci ukazují, že tyto posuny mohou řídit jak intenzitu, tak směr bouřkového systému.

Existují tisíce ostrovů v tropických oceánech, které by mohly být zasaženy podobnými druhy hurikánových systémů, a nová data, která mají mnohem vyšší rozlišení než záznamy pořízené satelity nebo bójemi, by měla pomoci vytvořit přesnější předpovědi.

"Zatímco výzkum hurikánů podél amerického zálivu a východního pobřeží pokračuje vpřed, mnohem méně jsme dosud rozuměli interakcím hurikánů s malými ostrovy, jejichž komunity jsou obzvláště citlivé na škody, které hurikány způsobují,“ říká geolog Curt Storlazzi. Zlepšení předpovědi hurikánů je klíčovou součástí práce při pokusu o snížení těchto druhů dopadů.

Zajímavé je, že řada nástrojů pro měření oceánů s vysokým rozlišením, která zachytila všechna tato cenná data o teplotě vody, nesloužila původně k měření hurikánu Maria, ale nástroje tam byly ke studiu korálových útesů kolem Portorika. Dále čtěte: Žraloci jsou známí migracemi na velmi dlouhé vzdálenosti. Nový experiment odhalil zajímavou skutečnost.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Dům a zahrada

Skladujte zelí klidně i na balkoně. Vydrží vám až do jara

Zavřít reklamu