Tání ledovce v Grónsku uvolňuje do řek obrovské množství jedovaté rtuti. Odkud pochází, je záhadou
Vědic zjistili vysoké koncentrace rtuti, která se do přírody uvolňuje v souvislosti se značným táním grónského ledovce. Množství této toxické látky je překvapil. Vysokou koncentraci jedovaté rtuti vědci objevili v několika řekách a také fjordech v jihozápadní části největšího ostrova světa.
Na mezinárodním výzkumu, který má za cíl objasnit mimo jiné jak se takové množství rtuti uvolňuje a odkud pochází, se podílí také tým českých vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Studie z jejich výzkumu byla publikována v odborném časopise Nature Geoscience.
Až desetkrát více rtuti
Naměřené koncentrace rtuti se pohybovaly přibižně o dva řády výše než bylo v těchto oblastech běžné. Vyšší množství podle výzkumníků nebylo v těchto arktických oblastech nikdy naměřeno. V několika řekách našli koncentrace rtuti až desetkrát vyšší než v ostatních řekách v oblasti. Možství rtuti v těchto řekách lze přirovnat ke stavu, který panuje v některých znečištěných asijských regionech.
Obecně je většina rtuti v přírodě přičítána lidské činnosti, zejména spalování fosilních paliv a nejrůznějším průmyslovým a těžebním procesům. Existuje ale také rtuť, která se v přírodě vyskytuje přirozeně. Její přítomnost může být zejména v oblastech s geotermální nebo vulkanickou aktivitou. Stejně tak rtuť vzniká během rozsáhlých požárů a erozí hornin.
Zdroj rtuti je stále záhadou
Původ rtuti objevené v grónských ledovcových řekách zatím není úplně jasný. Podle vědců ale zatím vše naznačuje, že bude nejpíše přírodního původu. Jako zatím nejpravděpodobnější vysvětlení se vědcům jeví scénář, že horninové podloží bohaté na rtuť je drcené obrovskou tíhou pohybujícího se ledovce, a rtuť je tak postupně uvolňována a odtéká s tajícím ledovcem.
Vědci již dříve v Grónsku zachytili také organickou rtuť, která se jinak nazývá methylrtuť. Tato silně toxická látka vážně poškozuje centrální nervový systém a má tendenci se hromadit v tělech některých organismů. Vědci však zatím nevědí, jakým způsobem aktuální objev koncentrací rtuti vstupuje do potravního řetězce a jaké tedy představuje nebezpečí pro ekosystémy a také pro lidi. Dále čtěte: (Na severní polokouli je obrovské množství jedovaté rtuti).