Nová studie zjistila, že poslední mamuti trpěli genetickými mutacemi, které způsobily jejich vyhynutí

 Země a Příroda 
21. února 2020 13:10 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Poslední mamuty potkal trpký konec Depositphotos
Nová studie zjistila, že mamuti na Wrangelském ostrově, tedy poslední z mamutů vůbec, trpěli genetickými mutacemi, které pravděpodobně způsobily jejich vyhynutí. Potýkali se se ztrátou čichu, samčí neplodností a cukrovkou.

Abychom lépe pochopili, proč zanikla poslední známá populace mamutů, vědci vzkřísili mutované mamutí geny z malé skupiny, která zemřela na ruském ostrově Wrangel před asi 4 000 lety.

V nové studii vědci zmiňují hned několik důvodů pro rychlý demografický pokles populace mamutů na tomto ostrově. Mezi ně patří "snížená genetická rozmanitost“, která vedla k mutovaným genům.

Výzkumný tým porovnával DNA mamuta z ostrova Wrangel s DNA slonů asijských a dvěma dalšími mamuty z mnohem větších populací. Výsledky ukázaly, že mamuti na Wrangelském ostrově měli odlišné genové mutace specifické pro jejich populaci, které nebyly pozorovány u slona asijského, ani u větší populace starověkých mamutů na pevnině. Podle studie tyto geny způsobily různé behaviorální a vývojové vady.

Těžký konec mamutů

Geny mamutů z ostrova Wrangel vykazovaly neschopnost zachytit určité vůně, měly nízký počet spermií a diabetes.

To jsou hlavní příčiny toho, proč mamuti, kteří obývali ostrov Wrangel, postupně vymírali. Podle studie jich na ostrově žilo už tak málo, že v podstatě neměli šanci se množit se zdravými geny a jejich potomci se tak rodili už s poškozenými geny. Navíc kvůli nízké populaci docházelo k příbuzenskému křížení, čímž se genetická situace ještě zhoršovala.

Podle studie, která navazuje na předchozí výzkum z roku 2017, byli poslední mamuti planety velmi nemocní a zcela určitě neměli čich.

Život posledních mamutů byl podle vědců těsně před jejich zánikem velmi těžký a bezútěšný. Dále čtěte: Sekačka smrti. Tak se přezdívá nově nalezenému bratranci T. rexe.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...