Nová studie zjistila, že poslední mamuti trpěli genetickými mutacemi, které způsobily jejich vyhynutí
Abychom lépe pochopili, proč zanikla poslední známá populace mamutů, vědci vzkřísili mutované mamutí geny z malé skupiny, která zemřela na ruském ostrově Wrangel před asi 4 000 lety.
V nové studii vědci zmiňují hned několik důvodů pro rychlý demografický pokles populace mamutů na tomto ostrově. Mezi ně patří "snížená genetická rozmanitost“, která vedla k mutovaným genům.
Výzkumný tým porovnával DNA mamuta z ostrova Wrangel s DNA slonů asijských a dvěma dalšími mamuty z mnohem větších populací. Výsledky ukázaly, že mamuti na Wrangelském ostrově měli odlišné genové mutace specifické pro jejich populaci, které nebyly pozorovány u slona asijského, ani u větší populace starověkých mamutů na pevnině. Podle studie tyto geny způsobily různé behaviorální a vývojové vady.
Těžký konec mamutů
Geny mamutů z ostrova Wrangel vykazovaly neschopnost zachytit určité vůně, měly nízký počet spermií a diabetes.
To jsou hlavní příčiny toho, proč mamuti, kteří obývali ostrov Wrangel, postupně vymírali. Podle studie jich na ostrově žilo už tak málo, že v podstatě neměli šanci se množit se zdravými geny a jejich potomci se tak rodili už s poškozenými geny. Navíc kvůli nízké populaci docházelo k příbuzenskému křížení, čímž se genetická situace ještě zhoršovala.
Podle studie, která navazuje na předchozí výzkum z roku 2017, byli poslední mamuti planety velmi nemocní a zcela určitě neměli čich.
Život posledních mamutů byl podle vědců těsně před jejich zánikem velmi těžký a bezútěšný. Dále čtěte: Sekačka smrti. Tak se přezdívá nově nalezenému bratranci T. rexe.