Bývalý vědec z NASA zveřejnil simulaci Země bez oceánu. Odkrylo by se nejdelší pohoří na Zemi
Bývalý planetární vědec z NASA James O'Donoghue zveřejnil zajímavou simulaci, která zobrazuje naši planetu bez oceánů, které dnes pokrývají více než tři čtvrtiny jejího povrchu. Pokud by oceán ustoupil, zbyla by jen některá moře a odkryla by se obrovská část neznámé pevniny.
O'Donoghue, který dříve působil v NASA, nyní pracuje v Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). Tento planetární vědec pro pohled na Zemi bez oceánu využil animaci, která byla vytvořena v roce 2008.
Díky upravené animaci je tak možné sledovat, jak mizející voda oceánu nejdříve odkrývá kontinentální šelfy - tedy pod vodou skryté okraje každého kontinentu. Během úbytku prvních desítek metrů hladiny je přitom odkryto obrovské území. Tato území zahrnují také některé dnes zatopené trasy, které využívali dávní lidé k přechodu mezi kontinenty.
Jedna z takových tras vede například z Evropy do Velké Británie nebo ze Sibiře na Aljašku. Díky okdryté pevnině z podhladiny oceánu také vylezla pevnina, která spojuje Austrálii s okolními ostrovy. Některé tyto trasy byly lidem přístupné během poslední doby ledové, kdy bylo obrovské množství vody na Zemi zadržováno ledovci.
Animace také ukazuje nejdelší horské pásmo na Zemi, které se objevilo, jakmile hladina oceánu klesala na 2 tisíce metrů. Na povrch vyvstal horský hřeben, který se táhne do vzdálenosti téměř 60 tisíc kilometrů. Animace tak nabízí zajímavý pohled pod hladinu oceánu a otevírá zcela nový pohled na naši planetu. Dále čtěte: (Zrodil se fenomén klimatického inženýrství. Lidstvo bude cíleně ochlazovat planetu).