Toto je pravděpodobně největší želva, jaká kdy žila
Nová studie uvádí, že 8 miliónů let starý želví krunýř objevený ve Venezuele měří téměř 2,5 metru.
Krunýř patřil zaniklé bestii zvané Stupendemys geograficus, která žila na severu jižní Ameriky během období Miocene, které trvalo od 12 milionů do 5 milionů let.
S. geograficus vážila odhadem neuvěřitelných 1.145 kilogramů, což je téměř stonásobek velikosti jejího nejbližšího žijícího příbuzného, želvy amazonské (Peltocephalus dumerilianus), a dvojnásobku velikosti největší současné želvy mořské (Dermochelys coriacea).
To z ní dělá jednu z největších, ne-li největší želvu, která kdy existovala. Zvíře pravděpodobně dosáhlo své kolosální velikosti díky teplým mokřadům a jezerům v místě svého výskytu.
Velikost nestačí
Do studie byly zahrnuty krunýře a první známé spodní čelisti těchto želv, které pocházely z vykopávek ve venezuelské oblasti Urumaco v roce 1994, jakož i nové nálezy z pouště La Tatacoa v Kolumbii. Po prozkoumání těchto fosilií si vědci uvědomili, že samčí želvy mají na přední části svých krunýřů jedinečné zbraně podobné rohům.
Tyto rohy byly pravděpodobně použity jako zbraně v boji mezi samci. Podobné bojové chování je dnes vidět u některých druhů želv, jejichž samci často bojují proti sobě navzájem, aby dosáhli dominance v překrývajících se územích.
Z dalšího krunýře ale vědci vytáhli zub ještěra, což jim naznačilo, že ačkoli tyto želvy byly opravdu hodně velké, byly i tak kořistí pro další dravce. Dále čtěte: Tučňáci afričtí mají vlastní řeč podobnou angličtině.