Žije ještě Nessie, záhadný tvor z jezera Loch Ness?
Historie
Do dávných časů sahá vyprávění o sv. Kolumbovi, který měl v roce 565 zachránit jednoho muže, kterého napadla příšera poblíž řeky Ness. Zájem se objevil v moderní historii po článcích D. Mackenzieho z roku 1871. Následující léta byla hlášena řada pozorování tvora, který byl obvykle spatřen ve vodě. V roce 1933 ho ale spatřil manželský pár, který jel kolem jezera autem. Tvor se plazil přes cestu, auto muselo zastavit a Nessie, jak bývá tvor nazýván, pak zmizela v jezeře. Opět pokračovalo období občasného sledování zvláštního zvířete, které údajně obývá skotské jezero.
Výzkum
Ve snaze přijít záhadě na kloub se pořádají různá pozorování a vědecké výpravy. Na stránkách věnovaných tomuto fenoménu lze najít seznam pokusů o zjištění tvora pomocí sonaru, který se běžně užívá pro sledování okolí lodí a pro výzkum. Některá pozorování byla negativní, jiná pozitivní. Existuje samozřejmě řada svědectví o spatření lochnesky. Existují dokonce fotografie. Vědecká i amatérské komunita se ovšem dělí na zastánce a odpůrce. Odpůrci tvrdí, že fotografie jsou upravované, případně že zachycený objekt je ve skutečnosti něčím docela jiným. Natočen byl i film, který zachytil domnělou lochnesku, jak odplouvá po jezeře. Detailním rozborem záznamu se ale mnozí kloní k tomu, že šlo o loďku.
Poslední výskyt
Pokud si myslíte, že Nessie už dlouho nikdo neviděl, není to tak docela pravda. Hodně sledování bylo sice z šedesátých let, ale objevují se další z roku 1973 a 1979. Pak se zvíře dlouho neukázalo, ale další sledování je z roku 1993, kdy sledoval milenecký pár zvíře po celých deset minut jak pohybuje dlouhým krkem a následně mizí pod hladinou. Léta 1996 a 1997 jsou velmi bohatá na sledování příšery z jezera Loch Ness. V období následujícím se však ukazovala stále méně. Poslední sledování je z roku 2011. Šlo o krátké sledování. Objekt po chvíli zmizel, čímž ale také zmizela myšlenka, že šlo o loďku nebo kajak.
Možná vysvětlení
Zastánci existence záhadného tvora pochopitelně tvrdí, že jde o přeživšího prehistorického ještěra, který v jezeře vydržel i navzdory nepřízni času a snaze ulovit vše, co se dá sníst. Jezero Loch Ness je dlouhé celých 38 km, široké asi 3 km a celých 230 m hluboké. Navíc je propojeno s dalšími jezery. Představa, že v jezeře žije zvíře, které uniká pozornosti, je tedy myslitelná. Navíc bychom ale museli vzít v potaz fakt, že nemůže jít o jeden exemplář, protože sledování jsou z různých období. Tvorové by se tedy museli v jezeře množit a jejich počet by musel být vyšší.
Odpůrci všechna sledování zlehčují. Fotografie jsou falzifikáty, filmový záznam zachytil loďku a sonary nebyly průkazné. Existují ale i vysvětlení, která nezpochybňují, že lidé něco viděli, spíš se objevují jiná vysvětlení toho, co bylo sledováno. Jedna verze hovoří o tuleních, kteří se dostali do jezera. Další počítá s náhlým objevením potopeného stromu. Jiná verze předpokládá seizmickou aktivitu, která způsobí vzedmutí hladiny i zvláštní zvuky.