Mohutná exploze nad Sibiří: Co stojí za tunguzskou záhadou?

 Záhady a tajemství 
09. listopadu 2017 20:34 / Petr Vlach
  0
📷
2 fotografie v galerii
Meteor či kosmická loď? Možných příčin je celá řada Shutterstock
V roce 1908 došlo nad Sibiří k mohutné explozi, která zničila 60 milionů stromů, vyrážela okna, zapalovala domy. O příčinách se dodnes spekuluje.

Známá fakta

Dne 30. 8. 1908 se v Krasnojarském kraji rozlehl výbuch, který byl ve výšce pět až deset kilometrů. Přílet tělesa byl sledován mnoha svědky. Těleso letělo od západu a vypadalo jako tlustý válec či jasná žlutá koule. Zasažená oblast měla asi 2 000 km2 a zničila asi 60 milionů stromů. Vznikla silná tlaková vlna, která rozbíjela okna, odhazovala osoby, a to vše ještě i ve vzdálenosti asi 70 km od epicentra výbuchu. Ačkoliv byla oblast naštěstí jen řídce osídlena, přesto existovali svědci tohoto výbuchu, kteří vyprávěli o tom, jak na nich vzplálo oblečení a následně byli odhozeni vzduchem několik metrů.

Teorie o příčinách

Nejběžnější teorií, která se objevila, je teorie, že vesmírným tělesem byl meteorit obrovských rozměrů. Někdy se uvažuje o kometě. Těleso se při průletu atmosférou zahřálo na vysokou teplotu a nad Sibiří pak explodovalo. Problémem této teorie je, že nikdy nebyl prokázán dopad meteoritu nebo jiného tělesa v zasažené oblasti. Při takových rozměrech katastrofy by přitom nějaké stopy musely nastat. Objevily se proto i teorie jiné.

Výbuch plynu

Jednou z možností, jak vysvětlit celou událost, je výbuch plynu, který ve velkém množství unikl ze země. Tyto teorie jsou různého typu. Někdy se předpokládá únik plynu, kterému nepředchází seizmická aktivita. Jindy se počítá s tím, že nejprve došlo k vulkanické činnosti a ta otevřela cestu pro velké množství nahromaděného zemního plynu, který v kombinaci se vzduchem explodoval. Únik plynu by vysvětlil explozi a absenci kráteru po meteoritu, ale nevysvětlil by sledování tělesa letícího nad Evropou k východu.

UFO

Proto někteří uvažují nad tím, že za katastrofou může stát mimozemská kosmická loď, která se možná dostala do problémů, hořela v atmosféře a nad Sibiří mohly explodovat jaderné zbraně, které nesla na palubě, nebo zásoby pohonných hmot. Teorie se nedá nijak ověřit, takže zůstává jen u spekulací. Zdrojem spekulací jsou protichůdné výpovědi některých svědků, které naznačují, jako kdyby těleso manévrovalo.

Další spekulace

Ve snaze přijít záhadě na kloub se různí lidé i vědecké týmy snaží přijít s nápady, které počítají se setkání s antihmotou, s černou dírou, se slunečním plazmoidem. Ve hře může být také masivní kulový blesk, elektrický výboj a další možnosti. Problémem je, že se dosud nepřišlo na to, jak by se tyto jevy dostaly do blízkosti země.

Objevený kráter?

Italští vědci nedávno objevili možnou souvislost s katastrofou a vznikem jezera Čeko. Toto jezero má velmi strmé stěny. Má asi 300 metrů v průměru a dosahuje hloubky až 50 metrů. Je pozoruhodné, že jezero nebylo na žádných mapách z konce 19. století. V kartografických záznamech se objevuje až ve dvacátých letech století dvacátého. Vědci jsou sice k výsledkům italského bádání skeptičtí, ale přesto má jejich teorie racionální opodstatnění. Na stromech vyvrácených katastrofou byly nalezeny známky, které mohou patřit pozůstatku kamenného meteoritu. Jsou svědci, kteří popisují dopad úlomku po explozi několik kilometrů od epicentra. Současně je možné, že dopad meteoritu vyvolal následný výron plynu, který způsobil mohutnou explozi. Bohužel průzkum jezera je poměrně náročný a nákladný projekt. Jisté je, že dno jezera má jinou magnetickou aktivitu než okolí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky