Koláč pocházející z nešťastné arktické expedice! Po sto letech byl stále jedlý

 Záhady a tajemství 
22. září 2017 13:05 / Lukáš Bauer
  1   1
📷
4 fotografie v galerii
Koláč společnosti Huntley & Palmers byl objeven ve staré chatrči. Po sto letech je v stále v překvapivě dobrém stavu Internet
Na antarktickém mysu Adare bylo nalezeno již mnoho artefaktů, které od roku 2016 chrání a vyzvedává jedna novozélandská společnost ve spolupráci s laboratoří Canterbury Museum Lab. Nyní byl k překvapení všech nalezen ovocný koláč, který je přes sto let starý. Navíc byl v pozoruhodně dobrém stavu, podle vědců byl téměř jedlý.

Koláč již zaniklé společnosti Huntley & Palmers Biscuit Company byl objeven ve staré opuštěné chatrči na mysu Adare, který byl v dávných dobách základním táborem raných antarktických průzkumníků. Ležel zaprášený ve staré lehce rezavé plechovce, na které byl vidět ještě nápis značky Huntley & Palmers, jak se můžete podívat v galerii.

Pro sběratele velice cenný artefakt, v podobě perfektně zachovalého ovocného koláče, s největší pravděpodobností pocházel z britské expedice Terra Nova a její nešťastné výpravy, na které zemřel celý expediční tým.

Britská expedice Terra Nova (1910-1913) byla vedena Robertem Falconem Scottem. Na archivních záběrech je vidět, že Scott vzal skutečně stejnou plechovku s koláčem značky Huntley & Palmers na expedici do Antarktidy.

Expedice Terra Nova byla především vědecká, ale ctižádostivý Scott chtěl být také prvním člověkem, který dosáhl jižního pólu. Jeho pěti členný tým nakonec geografického jižního pólu 17. ledna 1912 skutečně dosáhl, ale na místě Scott zjistil, že norský tým pod vedením Roalda Amundsena je předběhl o celých 34 dní. Sen se mu tedy nesplnil a navíc jeho tým postihlo strašné neštěstí. Všichni zahynuli při návratu z pólu.

Aby mohli restaurátoři zakonzervovat cenný artefakt, museli odstranit veškerý prach z plechové krabice, opravit roztrhaný papír na vnější straně a aplikovat stabilizační chemikálie jak na cínovou plechovku, tak na koláč, který sice už nebude jedlý, ale zato bude už navždy ve své perfektní podobě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu