Rok 2019 bude ve znamení dobývání vesmíru. Co vše nás čeká?

Sonda Parker obletí v roce 2019 Slunce
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
07. ledna 2019 14:06 / Internet
  6   0
Letošní rok bude pro fanoušky astronomie a kosmonautiky určitě velice zajímavý, protože se chystá několik opravdu přelomových misí. Mezi nejzajímavějšími bude návrat člověka na Měsíc nebo oblet sondy Parker kolem Slunce. V rámci technologií pak mají vzniknout dvě zcela nové kosmické lodě.

V letošním roce se dočkáme několika důležitých vesmírných misí stejně jako dvojice nových kosmických lodí. Do vesmíru tak například poprvé vzlétne vesmírná loď Dragon, která je určena pro pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Americká společnost Space X připravuje kosmickou loď Dragon, která by měla v bezpilotní verzi odstartovat v polovině ledna. Druhá kosmická loď s názvem Starliner gigantu Boeing by v tom samém režimu měla vzlétnout asi o měsíc později. Pokud tyto důležité testy obou kosmických lodí dopadnou dobře, kosmonauty poprvé přepraví ještě v tomto roce.

Američané doposud létali na ISS pouze za pomoci ruských raket a lodí Sojuz, avšak novou loď Dragon již vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti SpaceX . První bezpilotní lety i první let s posádkou zamíří k Mezinárodní kosmické stanici.

Svou vlastní vesmírnou stanici otevře v roce 2019 také Čína, která si stále více upevňuje pozici vesmírné velmoci. Nedávno například Číňané přistáli na odvrácené straně Měsíce jako vůbec první v historii.

Stále více se také výzkum ubírá zpět k našemu Měsíci. NASA se proto obrátila na soukromý sektor. Devíti firmám nabídla, aby připravily automatické sondy. Na Měsíc by vynesly přístroje, které by prozkoumaly podmínky pro případné přistání kosmonautů.

V kosmickém programu roku 2019 najdeme také druhý průlet americké sondy Solar Parker v blízkosti Slunce. Tato sonda má za úkol se dostat do těsné blízkosti, což je unikátní jak technicky, tak i vědecky, protože tak blízko se zatím žádný výtvor vytvořený lidskou rukou nedostal. Sonda provede několikrát oblet kolem Slunce. Znamená to obrovské zatížení jak tepelné, tak i radiační, a vědci doufají, že se takhle dozví řadu nových věcí o Slunci, které zatím nechápou. Dále čtěte: (Noční obloha nad Českem: Co nám letos nabídne a na co se můžeme těšit?).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu