Podle vědců vychází klasifikace planet z folkloru a astrologie spíše než z vědy

 Vesmír 
11. prosince 2021 13:36 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Pluto by měl být podle vědců opět klasifikován jako planeta Pixabay
Co je je to vlastně planeta? Podle Mezinárodní astronomické unie (IAU) jsou to tělesa obíhající Slunce s dostatečnou hustotu, která vyčistila svou gravitací vlastní oběžnou dráhu. Podle Amerických vědců však tato kritéria spoléhají více na folklor a astrologii než na vědu.

Definice planet byla podle IAU schválena v roce 2006 a vyškrtla ze seznamu Pluto. Máme tedy planety: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Vědci z Univerzity střední Floridy prošli během pěti let planetární vědeckou literaturu z posledních 400 let. 

Zjednodušme definici 

Zjistili, že se definice stanovená otcem astronomie Galileo Galileiem v roce 1630 změnila. Slavný astronom tvrdil, že planety jsou tvořeny z časem se měnících prvků - jsou tedy geologicky aktivní. Tato definice zůstala v platnosti do 20. století. Když byl v roce 1930 objeven Pluto, byl klasifikován jako planeta. 

Na to nyní naléhají i američtí vědci. Podle nich je vhodné zjednodušit klasifikaci planet a definovat je podle toho, zda jsou, nebo nejsou geologicky aktivní. „Je to jako definovat savce. Jsou to savci, ať žijí na souši či v moři. Nejde o to, kde se nacházejí, jde o přirozené vlastnosti, které z nich dělají to, čím jsou,” tvrdí vedoucí práce a planetární vědec Phillip Metzger. 

Folklor a astrologie 

Pokud by vědci tuto změnu prosadili, výrazně by nám přibylo nových planet. Byly by mezi nimi měsíce, trpasličí planety a asteroidy. 

Vědci si všimli, že v letech 1910 až 1950 zájem o planetární vědu klesal, alespoň tedy podle počtu vědeckých článků. Během tohoto období nastalo vakuum, v němž nahradil vědeckou definici folklor a astrologie. Staly se populární almanachy vytvářející meteorologické a jiné předpovědi založené na polohách malého počtu planet. 

Jinými slovy, byla to astrologie. Vedlo to k vnímání toho, že pouze největší tělesa obíhající Slunce jsou planety. A následně se tento způsob uvažování dostal až do vědecké literatury. 

„Takže to, o co se snažíme, je dostat Galileia znovu z vězení,” řekl Metzger. Psali jsme také: Sonda New Horizons fotila i odvrácenou stranu Pluta. Až teď ji vědci zveřejnili

Zdroj: Metzger's website.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...