Hubbleův vesmírný dalekohled zase jednou fotil. Pořídil úchvatný snímek spirální galaxie

 Vesmír 
12. listopadu 2021 14:44 / Radek Chlup
  1
📷
2 fotografie v galerii
Na snímku vidíte spirální galaxii Mark 1337 pořízenou Hubbleovým vesmírným teleskopem NASA
Hubbleův vesmírný dalekohled opět fotil. Pořídil snímek spirální galaxie Markarian 1337. Pozorování Hubbleova teleskopu má astronomům pomoci pochopit rychlost rozšiřování vesmíru.

Markarian 1337, zkráceně jen Mark 1337, se nachází zhruba 119,5 milionu světelných let od souhvězdí Panny. 

V 60. letech ji astrofyzik Benjamin Markarian zařadil do katalogu spirálních galaxií, která mají jádra s nadměrným množstvím UV záření a specifická plynová ramena po stranách. 

Mark 1337 patří mezi galaxie s příčkou, což znamená, že její ramena vycházejí z centra plynu a hvězd, z centra galaxie, linou se tedy z jejího poloměru. Mezi spirální galaxie s příčkou patří i Mléčná dráha. 

Můžete se pokochat i vy

Hubbleův vesmírný dalekohled pořídil snímek kamerou Wide Field Camera 3 (WFT3). „Hubbleův WFT3 zachytil Mark 1337 v širokém rozsahu ultrafialových, infračervených a vlnových délkách,” uvedli astronomové. 

Pro vyobrazení různých vlnových délek byly použity čtyři filtry. Barva je údajně výsledkem přiřazení různých odstínů každému monochromatickému obrázku spojenému s konkrétním filtrem. 

Vědci tvrdí, že jsou tato pozorování součástí kampaně pro monitoring rozpínání vesmíru, které lze s pomocí galaxií studovat. Psali jsme také: Galaxie vydává rekordní množství rychlých rádiových záblesků

Zdroj: Sci-News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Rusko vypustilo na oběžnou dráhu utajovaný vojenský satelit

Zavřít reklamu