Mezinárodní vesmírná stanice provedla manévr před troskami sestřeleného čínského satelitu
11. listopadu došlo k manévru ISS. Důvodem byly úlomky ze satelitu. Za 23letou existenci ISS přitom došlo již ke 30 blízkým setkáním s kosmickým smetím, přičemž letos v lednu bohužel došlo ke srážce. Kosmický odpad poškodil palubní robotické rameno.
Listopadový incident zahrnoval trosky z nefunkčního meteorologického satelitu Fengyun-1C, který byl zničen v roce 2007 při testu čínské protisatelitní rakety. Obdobný test přitom nedávno provedlo Rusko, které čelí kritice kvůli mraku trosek ohrožujících ISS.
Satelit explodoval na zhruba 3500 fragmentů trosek, z nichž většina stále putuje vesmírem. Mnoho z nich přitom zamířily k orbitální oblasti ISS.
Manévr s pomocí raket
Aby se zabránilo srážce s tím, co zbylo z Fengyun-1C, ruská kosmická zásobovací loď Progress připojená k ISS odpalovala po dobu 6 minut rakety, aby zvedla rychlost ISS o 0,7 metru za sekundu a zvedla její oběžnou dráhu o asi 1,2 kilometru.
Vesmírný odpad je stále větší problém. Čím více je oběžná dráha Země zaplněná, tím více hrozí kolize satelitů, vesmírných stanic či raket. V současnosti už tam má lidstvo zhruba 5000 satelitů.
Situaci zhorší Starlink, satelitní konstelace, která má za cíl čítat až zhruba 40 000 internetových satelitů. Psali jsme také: První filmový štáb ve vesmíru. Dvojice ruských herců točí film na ISS.
Zdroj: The Conversation.