Kamenné exoplanety obsahují pro sluneční soustavu exotické minerály

 Vesmír 
19. listopadu 2021 18:19 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Když bílý trpaslík pozře úlomky exoplanety, jeho světlo se změní  Pixabay
O exoplanetách toho nevíme hodně. Jsou malé, matné a vzdálené, tudíž není snadné je zkoumat. Jejich složení neznáme hlavně v případě kamenných světů podobných Zemi, Marsu a Venuši. Podle nové studie založené na nekroplanetologii obsahují minerály, které ve sluneční soustavě neznáme.

Existuje způsob, jak zjistit charakter minerálů u kamenných exoplanet. Slouží k tomu metoda zvaná nekroplanetologie. Nekroplanetologie je studium bílých trpaslíků, kteří mohou obsahovat minerály exoplanet a asteroidů. 

Výzkum mrtvých hvězd

Bílí trpaslíci jsou umírající hvězdy v poslední fázi svého života. Jejich jádro se zhroutí do hustého objektu vyzařujícího zbytkové teplo. Vnější plášť bílého trpaslíka se rozpíná napříč planetární soustavou jako obrovská bublina horkých plynů. 

Exoplanety to přežít mohou. V opačném případě však dojde k narušení jejich oběžné dráhy a exoplanety se stávají nestabilními. Nastává akrece - trosky roztříštěné exoplanety se stávají součástí hvězdy. 

Když k tomu dojde, světlo bílého trpaslíka se změní. To zaznamenají astronomové, kteří tak mohou zkoumat prvky, které by se v atmosféře bílého trpaslíka nacházet neměly. To je nekroplanetologie. 

Neznámé minerály

Přesně takovou metodu provedli vědci z Kalifornské státní univerzity a Národní vědecké nadace NOIRLab na 23 bílých trpaslících ve vzdálenosti pouhých 650 světelných let od Slunce. 

Předchozí výzkumy těchto hvězd ukázaly prvky v atmosféře jako vápník, křemík, hořčík a železo. Jelikož mají bílí trpaslíci velkou hustotu, neměly by být tyto těžké prvky přítomny v atmosféře, ale v nitru hvězdy, kde by nebyly tolik zřetelné. Jejich přítomnost v atmosféře naznačuje, že došlo k výše popsanému procesu relativně nedávno. 

Analýza těchto prvků následně určila minerály kamenných mateřských těles. To, co vědci našli, bylo překvapivé. „Zatímco některé exoplanety, které kdysi obíhaly bílé trpaslíky, vypadaly podobně jako Země, většina z nich měla typy pro sluneční soustavu exotických hornin,” řekl astronom a jeden z autorů studie Siyi Xu. 

Vědci pro tyto minerály museli vymyslet nové termíny, jako jsou křemenné pyroxeny a křemenné ortopyroxeny. Tyto horniny nám mohou mnoho napovědět o exoplanetách, kterým patřily, hlavně informace o jejich složení. Psali jsme také: Jedna z největších hvězdných erupcí má velké důsledky pro mimozemský život

Zdroj: Nature Communications.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte