Vozítko Curiosity začne opět navrtávat povrchu Marsu
Kosmické vozítko Curiosity je vybaveno speciálním vrtákem, který je nezbytný pro sběr a následnou analýzu vzorků z povrchu rudé planety. Od loňského prosince byl však tento vrták rozbitý, a proto nemohly být prováděny žádné analýzy sloučenin v povrchu Marsu.
Po dlouhé době NASA minulý týden opatrně provedla zkušební vrt pomocí nové techniky. Podle odborníků existuje reálná naděje, že tato funkce bude obnovena, ale NASA zároveň upozornila, že plné zprovoznění bude možné až za několik měsíců, protože nová technika je trochu složitější ale stále velmi precizní.
Vrták přestal fungovat správně právě ve chvíli, kdy se tým NASA připravoval k výzkumu organických látek na povrchu Marsu. Tento výzkum je přitom nanejvýš důležitý, protože přítomnost organických látek může být prvotní indikací pro přítomnost života.
Další informace z organických látek poskytnou vědcům rovněž přehled o tom, zda mohl na planetě existovat život v minulosti, zvláště pak během období, kdy na Marsu byla přítomna voda.
Rameno Curiosity používá dvojici stabilizátorů, které byly zafixovány na povrch Marsu předtím, než se samotný vrták dostal do kontaktu s horninou. Mechanická porucha uvnitř vrtačky však bránila tomu, aby stabilizátory mohly být správně ukotveny, a proto byly veškeré práce tohoto typu přerušeny. Odborníci již dlouhou dobu pracují na jejich opravě.
Nyní NASA otestovala novou techniku, kterou nazývá „vrtání s prodlouženým posuvem“, ve kterém pohyb vrtacího ramena přesune tlak přímo do horniny. Během testu, který se uskutečnil 17. října, Curiosity opatrně zavrtalo vrták do země a pomalu s ním pohybovalo, zatím co odborníci z NASA měřila působící síly, aby předešli uvíznutí vrtáku v hornině.
„Je to poprvé, co jsme vrták zavedli do horniny bez stabilizátorů,“ řekl Douglas Klein, hlavní inženýr vývoje.
Doufejme tedy, že další série testů bude úspěšná, a že Curiosity poskytne lidstvu mnoho dalších objevů z rudé planety.