Muži to mají za pár. Jsou prý jen slepou vývojovou větví a čeká je vyhynutí

 Věda a Výzkum 
04. října 2018 12:19 / Erik Toman
  0
📷
2 fotografie v galerii
Opravdu jsou muži slepou vývojovou větví a čeká je vyhynutí? Depositphotos
Muži to mají za pár a skončí jako dinosauři. Zpráva, která prostřednictvím médií obletěla svět, vyděsila mužskou polovinu lidstva. Dobrá zpráva je, že tak rychle to zase nepůjde.

Podle výzkumu profesorky Jenifer Gravesové z university v australské Canbeře, prý už proces vymírání dávno začal. Militantní feministky jsou na koni. Muži jsou slepou vývojovou větví a vlastně je nikdo nepotřebuje. Jaká je však skutečnost?  

Gravesová zveřejnila zprávu, podle níž je mužský chromozom „Y“ už v podstatě jen prázdná, téměř nevýznamná, skořápka. Podle jejího výzkumu nesl před 300 miliony lety přibližně 1400 genů, ale ty se v průběhu času začaly rozpadat. V současné době je jich prý aktivních už pouze 45! Zbytek genů chromozomu „Y“ je neaktivní a v podstatě neobsahuje nic důležitého. A lepší to údajně nebude.

Jenže když nebude chromozom „Y“, nebudou ani muži. Protože mužské pohlaví je u člověka určeno právě přítomností tohoto chromozomu. Jakmile v zygotě tj. buňce s kompletní sadou chromozomů, která vznikne oplodněním, tento chromozom chybí, narodí se holčička. Situace je prý vážná.

Nenapomáhá ani skutečnost, že zatímco žena má dva velmi stabilní chromozomy „X“, a tedy všechny geny tohoto chromozomu po dvou, muž má jen jeden. Každá mutace tak má závažnější důsledky. Podle těchto zpráv to tedy vypadá, že se mužský chromozom blíží k hranici své životnosti. 

Ono to však s tím mužským vyhynutím nebude nakonec tak dramatické. Podle výzkumů začal totiž tento chromozom „chátrat" přibližně před 166 miliony lety. A tempo není nijak závratně rychlé. Přibližně 10 genů za milion let! Jak zanikne lidstvo? Tato teorie je čím dál pravděpodobnější. Čtěte více

Při této rychlosti by tedy mohl „mužský“ chromozom zaniknout přibližně za 4,5 milionu let. Z hlediska evoluce je to vlastně za chvilku, ale z pohledu lidstva prakticky v nedohlednu. Jeden z vědců věnujících se této problematice je názoru, že věda bude mít dost času něco s tím udělat. Nehledě na to, že vzhledem k tomu jak se člověk chová ke svému bližnímu, ale i ke své planetě, existují mnohem pravděpodobnější příčiny vyhynutí lidstva.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...