Záhada obyčejného polibku objasněna
Výzkum Univerzity of London v Surrey ukázal jednoduchou úměru. Jestliže jeden ze svých smyslů zapojíte do zkoumání svého okolí naplno, nevědomky přitom omezíte ostatní vjemy, kterými vás zahlcují vaše ostatní smysly.
Šedá kůra mozková jednoduše nedokáže zpracovat víc vjemů naráz. Když se tedy při líbání věnujeme pozorování ať už partnerova obličeje nebo něčeho úplně jiného, požitek je poloviční.
Zajímavé je, že vědci se při výzkumu obešli úplně bez líbání. Účastníci museli plnit různě obtížné vizuální testy, zatímco vědci měřili jejich reakci na doteky na ruce. Účastníci testu reagovali daleko méně tehdy, když museli více zaměstnávat oči. Není tedy divu, že lidé u kontaktních činností, jako je líbání, sex nebo tanec, podvědomě zavírají oči. Nechtějí se nechat rozptylovat a doteky si chtějí užít na sto procent!
Ano, je to přesně tak. Co uděláte, když se skloníte, abyste si přičichli k růži? Co uděláte, když si sednete ke stolu a zvednete k nosu talíř s obzvlášť povedeným jídlem? Co uděláte, když se vám na jazyku začne rozplývat lahodná čokoláda? Co uděláte, když slyšíte svoji oblíbenou písničku, která vám připomene spoustu krásných zážitků? A co uděláte, když líbáte někoho, koho máte rádi? Zavřete oči a užíváte si to. Proč zavíráme oči u kýchání? Více čtete zde.
Další zajímavosti o polibku, které jste možná nevěděli:
- Při polibku se zapojuje přes třicet mimických svalů.
- Byla prokázána přímá souvislost mezi líbáním a menším rizikem vzniku zubního kazu.
- Líbání tlumí bolest. Vyplavují se při něm do krve látky podobné mírným opiátům.
- Vědci v japonském Satou přišli na to, že půlhodinové líbání sníží produkci histaminu, hlavního spouštěče senné rýmy. Pokud tak dlouho ovšem vydržíte.
- Více než dvě třetiny párů nakloní hlavu napravo. Podle vědců to dělají citově angažovaní lidé.
- Líbáním v průměru strávíme 14 dní života.
- Chorobný strach z líbání se jmenuje filemafobie. Není příliš rozšířený, ale existuje. A trpí jím nejen lidé, kteří se obávají různých nemocí.