Je snadné se zabít! Co jste asi o volně prodejných pilulkách nevěděli

Paralen nám může vážně poškodit játra
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
08. května 2018 10:40 / Shutterstock
  0   0
Známe to pravděpodobně všichni. Necítíme se úplně dobře nebo nás začne něco bolet. A tak se vydáme do nejbližší lékárny a naordinujeme si některé z volně prodejných léků podle vlastní úvahy. Tato zcela běžná praxe však může ohrozit náš život.

Už jsme si zvykli, že lékárny jsou plné nejrůznějších pilulek dosažitelných i bez lékařského předpisu. A volně prodejné léky proti bolesti jsou pro nás už stejně běžnou součástí života, jako je třeba televizor nebo automobil. A protože jsou dostupné, jejich spotřeba vzrůstá.

Polykáme jich čím dál víc. Na zuby, na bolest hlavy, na bolest zad. Už jsme si k nim vytvořili blízký vztah. Třeba ibalgin nazýváme něžně „růžový kamarád“. Ale tito kamarádi mohou být nebezpeční.

Otravy volně dostupnými léky proti teplotám a bolesti nejsou nikterak vzácné. Mnohdy si totiž neuvědomujeme, že i běžně dostupné léky mohou mít nežádoucí účinky a že se jimi lze snadno předávkovat. A následky mohou být opravdu smrtelné.

Jedny z nejběžnějších, ale i nejnebezpečnějších jsou léky obsahující paracetamol. Tuto látku obsahuje i u nás nejprodávanější paralen. Do stejné skupiny léků patří i třeba oblíbený panadol či coldrex. Když máme pocit, že se o nás pokouší něco jako nachlazení či chřipka, konzumujeme je často celé dny. O příbalový leták s doporučenými dávkami se moc nezajímáme a mnohdy se řídíme helem čím více, tím lépe. O univezálním léku jsme psali v tomto našem článku.

Paralenem se lze ovšem poměrně velmi snadno předávkovat. A zde už přestává veškerá legrace. Předávkování se může mimo nevolnosti projevit až známkami poruchy funkce jater, tedy žlutým zbarvením spojivek a kůže, tmavou močí, případně i poruchami vědomí.

Tyto případy nejsou nikterak ojedinělé. Se závažnými následky se setkávají třeba v pražském IKEM. Z přibližně 120 ročně provedených transplantací jater je asi 10 % případů akutního selhání a z nich třetina připadá právě na selhání v důsledku užití či užívání vysokých dávek paralenu.

A jestli máte představu, že vysoká dávka znamená, že tuto pilulku musíme jíst po hrstech, pak jste na velkém omylu. Smrtelné poškození jater může za určitých okolností způsobit i dávka 2 gramy, tedy čtyři tablety Paralenu 500!

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu