Sonda zachytila unikátní video z povrchu komety. Sněhová bouře to není

 Věda a Výzkum 
27. dubna 2018 11:35 / Lukáš Bauer
  0
Loading...
📷
4 fotografie v galerii
Záběry z povrchu komety sestříhané do krátkého videa European Space Agency
Sonda Philae před několika lety pořídila unikátní fotografie z povrchu blízké komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Tyto záběry využil internetový uživatel a sestříhal je na krátké video, na kterém je vidět něco co se podobá sněhové bouři. Sonda Philae přistála na povrchu komety a zkoumala její povrch spolu se sondou Rosseta, jejichž mise již byly ukončeny.

I když krátké video může připomínat noční záběry ze sněhové vánice, ve skutečnosti bylo pořízeno ve vesmíru na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Na jejím povrchu totiž v roce 2014 přistála sonda Philae.

Bílé šmouhy připomínající sněhové vločky mohou být tři vesmírné fenomény. Nejblíže ke kameře jsou částečky rozvířeného prachu podsvícené Sluncem. Efekt sněžení mohou zesilovat také kosmické paprsky. Rozhodně největší podíl na tomto klamu budou mít hvězdy v pozadí, které se pohybují pouze zdánlivě.

Klip vytvořil uživatel twitteru landru79, který pro jeho vytvoření využil záběry ze sondy Philae, která ke kometě přišla spolu se sondou Rosetta v roce 2014. Záběry jsou několikrát zrychlené, ve skutečnosti ukazují časovou dobu přibližně 25 minut. Tvůrce videa plánuje také zhotovení barevné verze videa.

Rosetta dolétla ke kometě v polovině roku 2014 a její mise byla ukončena nezdarem, protože sonda do komety narazila. Problémy postihly také druhou sondu Philae, které přistála ve stínu, díky čemuž nemohla dobíjet své baterie a spojení s ní bylo ztraceno.

Komety jsou malá tělesa sluneční soustavy složená především z ledu a prachu. V jejich nitru se ale mohou nacházet také velice vzácné horniny, které jejich složení se na Zemi nevyskytuje. Jeden takový úlomek byl před lety objeven na Sahaře (čtěte: Záhadný úlomek ze Sahary pamatuje zrod Slunce).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu