Necítíte se dobře? Možná jste si pořídili „módní“ alergii

 Věda a Výzkum 
04. května 2018 10:08 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Alergie trápí téměř třicet procent našich obyvatel Pixabay
Alergie, tedy nepřiměřená reakce imunitního systému na jinak neškodné látky v okolním prostředí. Podle údajů Světové zdravotnické organizace počet alergických pacientů celosvětově stále stoupá. V České republice trpí některým typem alergie 20 až 30 procent populace.

Alergický může být člověk prakticky na cokoli. Nejčastějšími alergeny jsou však pyly, plísně, roztoči, některé potraviny a v neposlední řadě mohou alergické reakce způsobovat i domácí mazlíčci, nejčastěji kočky. 

Pokud však nejste alergičtí na vyjmenované látky a ani odborné vyšetření nezjistí, proč se vlastně necítíte tak úplně ve své kůži, je možné, že jste si pořídili nejnovější „módu“ na poli alergických reakcí. Říká se mu elektromagnetická hypersenzitivita. Nebo elektromagnetická intolerance. Je to prostě alergie na wi-fi, mobilní telefony či počítače.

Celý náš svět se čím dál tím víc plní elektromagnetickým zářením. O jeho vlivu na lidské zdraví se spekuluje už léta. Ani Světová zdravotnická organizace ovšem elektromagnetickou hypersenzitivitu jako civilizační chorobu neuznává a na celém světě neexistuje diagnostický postup, který by ji jako nemoc dokázal identifikovat.

Před třemi lety však padl ve francouzském městě Toulouse u tamního soudu přelomový rozsudek. Jistá žena bude dostávat na základě tohoto rozsudku po dobu tří let měsíční penzi 800 euro jako „bolestné" za to, že se kvůli neblahému vlivu elektromagnetického záření z mobilů, wi-fi routerů a dalších přístrojů musela odstěhovat z jejich dosahu do odlehlé lokality na jihozápadě země.

Ale co to vlastně elektromagnetická hypersenzitivita je a jak se projevuje? Ti, kteří tvrdí, že jí trpí, popisují příznaky jako bolesti hlavy, nevolnost či poruchy spánku. Tyto stavy se prý objevují, kdykoli se člověk dostane do dosahu přístrojů generujících elektromagnetické pole.

Mnozí lékaři však označují uvedené příznaky jako „nocebo“. Výraz označuje očekávání, které lidé mají v okolí věcí, které považují za škodlivé. Prostě očekávají, že jim bude špatně. Je to stejný efekt jako u placeba. Věříte-li, že dostáváte účinný lék, pak se i po tabletkách bez jakéhokoli obsahu účinné látky můžete opravdu uzdravit. O univerzálním léku se můžete dočíst v tomto našem článku.

Jestliže tedy budete věřit, že elektromagnetické pole je škodlivé, mohou se popsané příznaky opravdu objevit. Nebo také mohou být způsobeny něčím úplně jiným, ale postižený je připíše vlivu elektromagnetického pole.

Skutečností je, že všechny dosavadní vědecké výzkumy zatím vždy dospěly k závěru, že elektromagnetické pole na lidské zdraví žádný účinek nemá.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda