Vědci natočili unikátní video. Konečně nahlédli do života tajemného predátora

 Věda a Výzkum 
27. března 2018 08:02 / Lukáš Bauer
  0
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Ďasové mají velmi účinné maskování Internet
O takzvaných mořských ďasech toho vědci příliš nevědí. Maskovaný predátor, který používá k lovu vábničku, totiž žije v obrovských hloubkách. Vědci poprvé v historii nafilmovali tyto unikátní ryby během páření.

O rybách z čeledi ďasovitých se toho ví velmi málo. Většina známých informací o těchto hlubokomořských tvorech pochází z jedinců, kteří byli vyplaveni na pláže nebo se omylem dostali do rybářských sítí. Z jejich života v hlubinách jsme dodnes nevěděli téměř nic.

Unikátní video vůbec poprvé zachycuje tyto zvláštní ryby při páření, což může vědcům posloužit v rámci výzkumu dalších hlubinných tvorů. Pro ryby z čeledi ďasovití je příznačný pohlavní dimorfismus, tedy stav, kdy samice může být až mnohonásobně větší než samec.

Při páření se samec zakousne do těla samičky a uvolní enzym, kterým se s jejím tělem spojí. Samec se v rámci milostného aktu stane na samici závislým. Ta mu během páření poskytuje potřebné živiny výměnou za spermie. Vědci dokonce u některých druhů těchto ryb zpozorovali případ, kdy bylo s jedinou samicí tímto způsobem spojeno i několik samců najednou.

Video z hloubky osm set metrů ukazuje dvě ryby z druhu Caulophryne Jordan. K přibližně 16centimetrové samičce se přichytil mnohem menší sameček. „Ještě nikdy jsem nic takového neviděl, a to tato zvířata zkoumám téměř celý život,“ uvedl biolog Ted Pietsch.

Samičku obklopují typické výčnělky mořských ďasů, na které ukryti v písku mazaně lákají svou kořist. V takové hloubce si ryba nemůže dovolit přijít o kořist, protože potravy je málo. Když se výčnělků někdo dotkne, ryba okamžitě zareaguje a kořist spolkne. Výčnělky rybám pomáhají i při zjišťování nebezpečí.

O hlubokomořském životě toho vědci příliš nevědí, proto je každý podobný objev velice důležitý. Na mořském dně žije ve značných hloubkách také velké množství živočichů, které většina lidí pravděpodobně nikdy neuvidí. Výjimkou je rybář z Ruska, který nedávno zveřejnil svou sbírku úlovků (čtěte: Monstra z hlubin, ze kterých běhá mráz po zádech. Rybář zveřejnil unikátní sbírku úlovků).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Umění poznat, že je čas na životní změnu, je důležité. Všímejte si znamení

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu