Univerzální lék na většinu nemocí? Zní to jako sci-fi, ale brzy by se mohlo jednat o realitu

 Věda a Výzkum 
25. dubna 2018 08:32 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Lék budoucnosti, který dokáže vyléčit většinu známých nemocí? Pixabay
Univerzální lék, který bude fungovat na více nemocí? Zdá se vám to nereálné? Vědci upozorňují, že takovým lékem by se brzy mohly stát protizánětlivé injekce, které dokáží snížit riziko infarktu a zpomalit vývoj rakoviny.

Výzkumný tým, který působil v nemocnici Brigham a Women's Hospital v Bostonu, přišel na to, že přeživší srdečních záchvatů, kteří dostali protizánětlivou injekci zvanou canakinumab, měli následně méně srdečních potíží. Stejně tak byl až o polovinu snížen výskyt rakoviny u osob, kterým byly stejným přípravkem léčeny těžké záněty.

Doposud jsou hlavními přípravky pro prevenci infarktů léky zvané statiny. Fungují na principu snižování hladiny cholesterolu v krvi, ale čtvrtina osob po srdečním záchvatu, které statiny užívají pravidelně, má do pěti let další vážné obtíže. U pacientů, kteří dostávali injekce canakinumabu, hlásil tým 15 procentní snížení rizika kardiovaskulárních příhod, včetně fatálních a nefatálních infarktů a mrtvic. O fenomenálním úspěchu britských lékařů, který dokáže vrátit zrak, jsme informovali v jiném článku.

„Poprvé jsme definitivně dokázali, že léčba zánětu nezávisle na cholesterolu omezí kardiovaskulární riziko," říká doktor Paul Ridker. „To má dalekosáhlé důsledky. Využitím zcela nového způsobu léčby pacientů, bychom mohli významně zlepšit výsledky u některých vysoce rizikových skupin obyvatel." 

Podle Ridkera se jedná o další velký průlom v lékařství. „Během svého života jsem zažil tři velké zlomy v oblasti kardiologie. Prvním bylo přijetí faktu, že na srdečním onemocnění mají podíl životní styl, strava a kouření. Tím druhým byl objev statinů. A nyní přichází třetí zcela nová éra," řekl Ridker.

Nová léčba má však i vedlejší účinky. Vědci uvádějí zvýšenou pravděpodobnost úmrtí na závažnou infekci u jednoho pacienta z 1000 léčených. Dále taky nedokáží vysvětlit, proč léčba funguje jako prevence rakoviny.

Profesor Martin Bennett, kardiolog z Cambridge, který se studie nezúčastnil, ale k výsledkům uvedl, že jsou důležitým předpokladem pro pochopení toho, proč se infarkty vyskytují. Zároveň však také zmínil svoje obavy z dosud neznámých vedlejších účinků.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda