Vědci konečně rozluštili záhadu kolem prastarých obřích nádob v Laosu. Nachází se ve velice nebezpečné oblasti

 Věda a Výzkum 
27. února 2021 19:13 / Lukáš Bauer
  16   4
📷
2 fotografie v galerii
Záhadné nádoby se nacházejí v oblasti plné bomb Chris Hellier
Nová vědecká studie naznačuje, že byla rozluštěna jedna z nezodpovězených otázek kolem záhadných obřích nádob, které jsou roztroušené po rozsáhlé oblasti v Laosu. Těchto zvláštních megalitických nádob se nachází v oblasti více než pět tisíc a dodnes nebylo jasné, jak staré tyto obří mísy z kamene jsou.

Vědci s největší pravděpodobností po desítkách let rozluštili záhadu kolem obřích nádob roztroušených na takzvané planině džbánů, jak je označována rozsáhlá oblast v Laosu. Tyto surrealistické megality vytesané z jednoho kusu kamene jsou známou archeologickou památkou a jejich původní účel je dodnes neznámý.

Po desetiletí se předpokládalo, že nádoby mohly být součástí pradávných pohřebních praktik. Některé místní legendy hovoří zase o tom, že tyto až tři metry vysoké megalitické nádoby mohly být využívány ke skladování nejrůznějších potravin. Nádoby mají různý tvar, některé z nich jsou uzavřené, jiné jsou zase otevřené směrem k nebi. Pravdou však zůstává, že jejich přesný význam byl zapomenut v čase a nikdo ho s jistotou nedokáže určit.

Nebezpečná oblast

O těchto nádobách se toho ví velice málo také proto, že v oblasti není možný rozsáhlejší archeologický průzkum, který by mohl přinést nové poznatky. Nádoby se totiž nacházejí v oblasti, která je doslova zamořena nevybuchlou municí z 60. let, které na oblast shazovalo americké letectvo. Dodnes je oblast sužována velkým množstvím úmrtí lidí v souvislosti s množstvím nevybuchlé munice. Dodnes tak bylo prozkoumáno méně než deset procent záhadami opředených megalitů.

V posledních letech však byly zahájeny expedice ve vybraných bezpečných lokalitách a archeologové zahájili důležité výzkumy těchto neobvyklých objektů, z nichž některé stojí samostatně, zatímco jiné jsou seskupeny do velkých skupin. Stáří těchto staveb a také v jak dlouhém období vznikaly, bylo však dosud záhadou.

Nové výzkumy

Nyní vědci přicházejí s novou analýzou, kterou vytvořili díky použití techniky zvané Optically Stimulated Luminescence (OSL). Z výsledků výzkumu vyplývá, že některé nádoby byly umístěny potenciálně již na konci druhého tisíciletí před naším letopočtem. V oblasti bylo také nalezno množství kosterních pozůstatků, a vědci se tak přiklánějí k teorii, že se s největší pravděpodobností jednalo o starověké pohřebiště.

Planina džbánů

Planina džbánů je oblast v severním Laosu nedaleko města Phonsavan. Krajina je zde poseta asi pěti tisíci kamenných nádob, vysokých od jednoho do tří metrů a vážících až šest tun. Megality jsou pokryty reliéfy a jejich stáří se odhaduje na zhruba dva tisíce let. Dále čtěte: (Matematický biolog vypočítal, jak velkou nádobu by bylo potřeba pro shromáždění všech koronavirů na planetě).

Témata: Laos, vědec, nádoba, záhada
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu