Muž z Austrálie objevil zvláštní kámen. Po čase se ukázalo, že je velice vzácný

Velice vzácný meteorit může být starý až 4,6 miliardy let
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Objevy 
26. července 2019 06:37 / Internet
  63   9
V roce 2015 objevil amatérský hledač kovů Davide Hole v regionálním parku Maryborough poblíž australského Melbourne něco velmi těžkého. Jednalo se o zvláštní kus červeného kamene s neuvěřitelnou hmotností. Domníval se, že se jedná o zlatou žílu, po letech se ale zjistilo něco jiného.

Když v roce 2015 David Hole vyzbrojený detektorem kovů v australském regionálním parku Maryborough objevil neobvykle těžký kus horniny, domníval se, že se jedná o kámen se zlatou žílou.

Vzal svůj nález domů a pokusil se ho rozbít, aby se mohl přesvědčit o přítomnosti zlata uvnitř kamene. Maryborough je totiž oblastí, kde v devatenáctém století vypukla takzvaná zlatá horečka.

Na otevření kamene použil Hole spoustu nástrojů, a to včetně pily, úhlové brusky, vrtačky, a také kladiva. Kámen však za žádnou cenu nechtěl povolit, protože se ve skutečnosti nejednalo o pozemskou horninu, ale velice vzácný typ meteoritu.

Poté, co Hole nebyl schopný kámen rozbít, začalo mu to být divné, a proto ho odnesl na identifikaci do muzea v Melbourne. Vědci zjistili, že se jedná o velice vzácný meteorit, jehož stáří může být až 4,6 miliardy let.

Váží neuvěřitelných 17 kilogramů a odříznout vzorek se z něj podařilo pouze za pomoci diamantové pily. Meteorit obsahuje vysoké množství železa, obsahuje také drobné částečky minerálů.

Podle uhlíkové metody vědci přišli na to, že meteorit dopadl na Zemi maximálně před tisíci lety. Jedná se o jeden ze 17 meteoritů, které byly objeveny v australském státě Victoria. Dále čtěte: Vědci objevili stopy vzácných minerálů po dopadu meteoritu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak vybrat vhodný dalekohled, se kterým můžete sledovat hvězdy a vesmír

Dům a zahrada

Důkladnou přípravu na zimu vyžaduje nejen zahrada. Nezapomeňte ani na svůj plot

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Zavřít reklamu