Čeští vědci umí vyrobit vodu ze vzduchu. Bláznivý nápad nebo geniální vynález, který umožní lidstvu přežít?

 Objevy 
14. srpna 2019 07:17 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
Voda znamená život - to platí doslova i pro český vynález Pixabay
Na výstavu Expo 2020 v Dubaji míří české zařízení S.A.W.E.R., které umí vyrobit vodu ze vzduchu. Bláznivý nápad a slepá cesta, anebo geniální vynález, který umožní lidstvu přežít? Čtěte dál.

Odpradávna lidstvo hledá způsoby, jak si zajistit podmínky k životu a rozvoji. Po staletí se různé vynálezy soustředí na získání energie, živin, vody a vzduchu. V horku se umíme ochladit a v zimě zahřát. Systém S.A.W.E.R. odpovídá na situaci, kdy je ve světě stále méně a méně vody.

Princip činnosti

Zařízení funguje tak, že získává vodu z vodních par, které jsou přítomny i v pouštním vzduchu. Systém se vejde do dvou kontejnerů a umožní získat s jistotou 100 litrů vody denně. Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov a Fakulty strojní v Praze předpokládají, že by mohli takto vyrobit až 200 litrů vody denně. A to vše v podmínkách pouště, kde jde o proces mnohem náročnější, než když chcete získat vodu v běžných podmínkách.

Energii dodá slunce

Zdrojem energie je slunce. Je tedy obrovským plusem technologie, že nepotřebujete nějaký dodatečný zdroj energie, ale že právě ta energie, které je na poušti maximum, pohání celý stroj. Vše má dokonce i vedlejší produkty, které jsou velmi příjemné. Při procesu získávání vody ze vzduchu vzniká značné množství chladu, který se dá použít ke klimatizování přilehlých budov. Naopak odpadní teplo slouží k ohřevu teplé vody na sprchování. Zkrátka - dokud máme Slunce, je tu stále naděje, že se lidstvu podaří přežít. Jak by vypadal svět bez něho, se můžete dočíst v článku zde.

Nejde jen o vodu

Českým vědcům ale nejde jen o výrobu vody. Nedílnou součástí systému S.A.W.E.R. je také rozšíření zelených ploch. Voda, která vzniká, a která je mineralizovaná tak, aby se dala pít, slouží též jako přesně dávkovaná zálivka pro rostliny. Představa je taková, že kolem jedné stanice umístěné v poušti vznikne vlastně oáza, kde se postupně uchytí rostliny a vznikne tam místo příjemné k životu.

Vodu vyrábějí i v Izraeli

Čeští vědci nejsou ve své snaze vyrobit vodu zdaleka jediní. Už před časem představila svůj systém jedna izraelská společnost. Jejich systémy existují v několika velikostech. Ten pro kanceláře vyrobí asi 27 litrů vody denně. Větší už zvládne asi 900 litrů, a největší dokonce 5000 litrů. Zájem je obrovský a výroba společnosti Watergen nestíhá uspokojit poptávku. I proto, že náklady na získání jednoho litru nejsou ani jediná koruna, ale přibližně 90 haléřů. Izraelský systém přitom nepočítá primárně s pohonem na solární panely, i když není problém jej o tuto vlastnost doplnit. Spoléhá na běžné připojení do zásuvky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky