Za pomoci speciální ponorky vědci objevili dosud neznámý proces, který výrazně otepluje oceán

Tým na Antarktidě objevil zvláštní proces, který otepluje oceán
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
20. června 2019 08:45 / Internet
  19   0
Hlubinná ponorka britského výzkumného týmu, který dlouhodobě působí na Antarktidě, odhalila důležitý podmořský proces, který zapříčiňuje oteplování vod oceánu. Výsledky z měření autonomní ponorky vědci zveřejnili minulý týden.

Autonomní ponorka britského výzkumného týmu na Antarktidě je důležitou součástí tamního výzkumu. Plavidlo s názvem BOAT McBoatface již při své první plavbě odhalilo důležité spojení mezi antarktickými větry a oteplováním oceánu.

Výsledky nové studie vědci zveřejnili minulý týden a budou hrát důležitou roli při zpřesňování předpovědí klimatických změn a rostoucích hladin moří. 

Data, která ponorka během své první mise nasbírala, vědci spojili s výsledky průzkumné lodi Jamese Clarka Rosse a odhalili zatím neznámý mechanismus, který otepluje vody v hloubkách oceánu.

Vědci již delší dobu evidují silnější větry v antarktické oblasti a také zvýšené hladiny skleníkových plynů. Tuto větry zvyšují podmořské turbulence, které způsobují, že teplá voda z povrchu se míchá se studenou vodou v hlubinách.

Tento proces vede k oteplování vod u oceánského dna, a to zase přispívá k nárůstu hladiny moří. Tento mechanismus dosud nebyl zapojen do žádných klimatických modelů, a je proto velice důležitý pro budoucí předpovědi. Dále čtěte: (Ledová Sibiř se otepluje. Rozsáhlé území se může již brzy stát obyvatelným).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu