Vědci vytvořili umělý list, který dokáže fungovat i za soumraku. Vytváří čistý plyn

Čistý plyn může být využit v průmyslu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
29. října 2019 11:10 / Internet
  9   0
Vědci dokázali vyvinout umělý list, který produkuje čistý plyn, jenž může být využit v průmyslu. Nová technologie je inspirována fotosyntézou rostlin, a proto využívá sluneční záření, oxid uhličitý a vodu, aby vytvořila syntézní plyn. Tato metoda je navíc uhlíkově čistá, takže může nahradit současnou výrobu plynu.

Umělý list je zařízení, které funguje na podobném principu jako fotosyntéza u rostlin, kterou byli vědci při vývoji inspirováni. Zařízení dokáže za pomoci slunečního záření zpracovávat oxid uhličitý a vodu a vytvářet ekologicky čistý syntézní plyn.

Tuto jedinečnou technologii vyvinula skupina vědců z univerzity v Cambridgi. Syntetické plyny jsou využívány v mnoha produktech denního využití a jejich výroba má na svědomí vysoké emise CO2 vypouštěné do ovzduší.

Takzvaný syntézní plyn je v tomto případě tvořen směsí vodíku a oxidu uhelnatého. V případě, že se list ponoří do vody, chemická reakce začne přeměňovat oxid uhličitý a vodu na oxid uhelnatý a vodík, přičemž vzniká syntézní plyn.

Velkou výhodou celého zařízení je, že na rozdíl od rostlin dokáže vstřebávat světlo i při zatažené obloze a jeho provoz není omezen žádným ročním obdobím. Může tedy fungovat prakticky celý rok bez přestávky.

Tuto unikátní technologii chtějí vědci použít při vytvoření udržitelného tekutého paliva, které by se stalo alternativou k benzinu. V budoucnu by palivo chtěli vyrábět v rámci umělého listu pouze v jednom kroku, aby se celý proces urychlil. Dále čtěte: Nadějný projekt na záchranu oceánů pokračuje. Sběrač odpadu byl opraven.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu