Vědci vytvořili umělý list, který dokáže fungovat i za soumraku. Vytváří čistý plyn
Umělý list je zařízení, které funguje na podobném principu jako fotosyntéza u rostlin, kterou byli vědci při vývoji inspirováni. Zařízení dokáže za pomoci slunečního záření zpracovávat oxid uhličitý a vodu a vytvářet ekologicky čistý syntézní plyn.
Tuto jedinečnou technologii vyvinula skupina vědců z univerzity v Cambridgi. Syntetické plyny jsou využívány v mnoha produktech denního využití a jejich výroba má na svědomí vysoké emise CO2 vypouštěné do ovzduší.
Takzvaný syntézní plyn je v tomto případě tvořen směsí vodíku a oxidu uhelnatého. V případě, že se list ponoří do vody, chemická reakce začne přeměňovat oxid uhličitý a vodu na oxid uhelnatý a vodík, přičemž vzniká syntézní plyn.
Velkou výhodou celého zařízení je, že na rozdíl od rostlin dokáže vstřebávat světlo i při zatažené obloze a jeho provoz není omezen žádným ročním obdobím. Může tedy fungovat prakticky celý rok bez přestávky.
Tuto unikátní technologii chtějí vědci použít při vytvoření udržitelného tekutého paliva, které by se stalo alternativou k benzinu. V budoucnu by palivo chtěli vyrábět v rámci umělého listu pouze v jednom kroku, aby se celý proces urychlil. Dále čtěte: Nadějný projekt na záchranu oceánů pokračuje. Sběrač odpadu byl opraven.