Archeologové za pomoci nejmodernějších technologií odhalili přesnou polohu Juditina mostu v Praze

Zbytky Juditina mostu se nacházejí nedaleko Karlova mostu
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
11. července 2019 07:45 / Muzeum hlavního města Prahy
  8   0
Díky moderním technologiím nyní archeologové znají přesnou polohu zbytků Juditina mostu, který později nahradil Karlův most. Archeologové během průzkumu také objevili zbytky dřevěných kůlů, které naznačují dřívější existenci ještě dalšího mostu.

Několik potápěčů a archeologů určilo přesnou polohu pilířů již zaniklého pražského Juditina mostu. Tento historický most se nacházel nedaleko dnešního Karlova mostu. Během průzkumu také objevili dřevěné kůly, které byly součástí ještě staršího mostu ze dřeva, kterým přecházeli staří Pražané přes Vltavu.

Juditin most byl dokončen v roce 1172 a byl prvním kamenným mostem v Česku. Během roku 1342 se část mostu zřítila při rozsáhlých povodních a původní most byl opraven pouze provizorně. Poté byla již zahájena výstavba novějšího Karlova mostu. Polední pilíř Juditina mostu stojí na břehu řeky v podvodním tunelu.

Archeologové nebyli dlouho schopni určit přesnou polohu pilířů a povedlo se jim to až nyní s pomocí sonarů a nejmodernější techniky. Díky jejich poloze nyní archeologové vědí, že most bylo lomený a rozpony jednotlivých oblouků byly nepravidelné.

Vědci také odhalili polohu dřevěných kůlů, které budou nejspíše zbytky dřevěného mostu, který mohl být vůbec prvním pražským mostem. Pod vodou objevili také například zbytky nádob z 13. století.

Samotný průzkum je podle potápěčů velice náročný kvůli špatné viditelnosti a také faktu, že většina potápěčů nemá archeologické znalosti. Archeologické práce jsou součástí úpravy plavební hloubky na Vltavě. Má se tak usnadnit a zkvalitnit lodní doprava v místech, která byla mělká nebo zanesená.  Dále čtěte: (V anglickém hrabství byl objeven unikátní archeologický nález).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Co by se mělo stát s našimi digitálními daty po naší smrti? To zatím nikdo neví

Dům a zahrada

Čistí, leští, zbavuje skvrn a odpuzuje prach. Poznejte nepoznané vlastnosti obyčejného glycerinu

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu