Vědci objevili hluboko v pralese tvora, který byl považován za vyhynulého

Vzácný živočich byl objeven v malajském pralese
 Objevy 
20. května 2019 10:44 / Internet
  16   2
Vědci v loňském roce objevili v pralese velice vzácnou můru, která byla považována za dávno vyhynulou. Nyní se opět nachází na seznamu kriticky ohrožených druhů. Toto zmrtvýchvstání je pro odborníky senzační zprávou, můra má totiž velmi zajímavé schopnosti maskování.

Unikátní objev můry s názvem heterosphecia tawonoides se podařil polské vědkyni z oboru lepidopterologie (nauka o motýlech), která po ní pátrala mnoho let v deštných pralesích Malajsie.

Kriticky ohrožený živočich doplácí stejně jako mnoho dalších druhů na kácení deštných pralesů ve prospěch plantáží, které uspokojují vysokou poptávku po palmovém oleji. Naposledy byla tato vzácná můra odchycena v roce 1887 v indonéském pralese. Tento více než sto let starý exemplář můry heterosphecia tawonoides je také jediným dochovaným na světě.

Její nynější objevitelka Marta Skowron Volponiová se údajně vyhynulého tvora snažila v deštných pralesích najít od roku 2013. Za několik let se jí podařilo vypátrat pouze několik exemplářů.

Tento druh můry je totiž známý svými unikátními schopnostmi. Má velice výrazné modré zbarvení, které je paradoxně zároveň i jejím převlekem. Stejnou barvu totiž mají místní včely, za které se můra velice ráda vydává. Můra se ovšem neomezuje jen na vizáž, dokáže totiž včely napodobovat i chováním a často se také začleňuje do včelích společenstev, kde napodobuje jejich činnost.

Chování této můry je velice ojedinělé a na její velikost také velmi sofistikované. Pomyslné prvenství nejpodivnějších organismů na Zemi však drží houba, která dokáže ze zvířat vytvářet chodící zombie.

Takové chování je v říši bezobratlých naprostým unikátem a pro vědce má každý dochovaný exemplář výrazný výzkumný potenciál. Jediný exemplář z konce 19. století je totiž nekompletní a pro výzkum tedy poměrně nevhodný.

Podle Volponiové je skvělé tohoto živočicha po sto letech najít živého, pokud ale bude odlesňování stále pokračovat, heterosphecia tawonoides ze světa stejně jednoho dne zmizí. Míra kácení deštných pralesů v této oblasti je jednou z nejvyšších na světě a tato můra rozhodně není jediným tvorem, který je kriticky ohrožen v souvislosti s touto lidskou činností. Dále čtěte: (Mořští biologové objevili v hloubce sedmi kilometrů záhadného tvora)

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Úvahy o technologiích, které by přinesly do praxe neviditelnost, jsou staré. Nyní se to však stává...

Dům a zahrada

U venkovního posezení by neměl chybět krb. Pomůže dotvořit nádhernou atmosféru

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Zavřít reklamu