V anglickém hrabství byl objeven unikátní archeologický nález

Archeologové objevili starobylou anglosaskou hrobku
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Objevy 
15. května 2019 07:11 / Internet
  56   2
Archeologové objevili v anglickém hrabství Essex, které se nachází severovýchodně od Londýna, dosud nejstarší anglosaský nález za posledních 70 let. Vědci tento objev přirovnávají k objevu hrobky slavného faraona Tutanchamona.

Již dříve objevená hrobka v anglickém hrabství Essex je podle archeologů jedním z nejvýznamějších objevů na britském území za posledních 70 let. Jedná se o knížecí anglosaskou hrobku, kterou vědci podrobili téměř patnácti letům výzkumu.

Nyní zveřejnili výsledky, které naznačují, že význam objevu je daleko větší, než se dříve domnívali. Dříve se experti domnívali, že hrobka mohla patřit Saebertovi, ale nyní zjistili, že byl pohřben několik desítek let před smrtí krále.

Archeologové během výzkumu také zjistili, že samotná výstavba hrobky trvala 113 dní, a také to, že některé předměty nalezené uvnitř pocházejí z velice vzdálených zemí. Mezi těmito předměty byla také lyra, což je dřevěná truhla stará nejméně 1400 let. Mezi dalšími předměty byl také džbánek ze Sýrie a stříbrné hrdlo.

“Jednalo se o velmi bohatý pohřeb. Myslím, že je to naše Tutanchamonova hrobka,“ uvedla Sophie Jacksonová, výzkumná ředitelka londýnského archeologického muzea.

Velikost rakve naznačuje, že Saexa mohl měřit kolem 173 centimetrů. Analýza zubní skloviny zase napověděla, že pohřbený člověk byl ve věku šedesáti let. Hrobka pochází z doby, kdy v Anglii soupeřilo křesťanství se starší pohanskou vírou.

Pohané typicky pohřbívali zesnulé s celým majetkem, v hrobce se však našly i kříže. Desítky nalezených předmětů budou od soboty k vidění v muzeu v Southend asi 60 kilometrů východně od Londýna. Dále čtěte: Archeologové objevili unikátní malbu v troskách italských Pompejí.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Ruské torpédo s jaderným pohonem, které schopné překonat celé oceány, se letos připravuje na klíčové...

Dům a zahrada

Vypěstujte si zelí na balkoně. Jde to v obyčejné bedýnce

Cestování

Inspirace na víkend. Zatoulejte se na jedno z nejzajímavějších míst v České republice

Zavřít reklamu